ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Опасност от лавини в Пирин след падналия сняг

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 03:05 мин.
У нас
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Висока е лавинната опасност в Пирин планина след падналия снеговалеж от последното денонощие. Затова предупреждават от Българската лавинна асоциация.

      Снежната покривка в планината е 60 см. Условията за практикуване на зимни спортове са добри, но много от хората излизат извън зоните, за да търсят по-висок адреналин, а там дебнат и много опасности.

      "Почти навсякъде има лавинни улеи, скални прагове, опасност от изгубване. Така че, апелираме да не се излиза извън маркираните ски писти", заяви в "Денят започва" по БНТ планинският спасител в Банско Атанас Укев.

      Според него, новият сняг в комбинация със силния вятър са много сериозна предпоставка за образуване на лавини, тъй като преместеният сняг от една точка на друга губи здравината на кристалите и снегът става много нестабилен.

      "Дълбоки навевки, негостоприемни склонове и участъци - това са сериозни рискове", допълни спасителят.

      Приложението на Планинската спасителна служба, което всеки може да изтегли на телефона си, показва къде се намира въпросният пострадал или загубен човек. Само с един бутон може да подадем нашата локация на дежурния спасител в централния денонощен пост. Не изисква интернет впоследствие, защото изпраща координатите чрез есемес.

      Спасяват сноубордист в Пирин, бил на косъм от лавина (ВИДЕО)

      Атанас Укев напомни, че планинската застраховка е важна, защото планинското спасяване е услуга, която се заплаща и струва страшно много ресурси.

      Той посъветва зимно време да се тръгва в планината с лавинния комплект, който включва лавинен предавател, сонда и лавинна лопатка, като най-добре те да бъдат носени в еърбег раница и да знаем как да ги използваме. Всички останали неща, нужни за раницата, аптечка, храна, подходяща екипировка за сезона, зареден мобилен телефон, проверена метеорологична обстановка и т.н.

      Планинският спасител заяви, че не са намалели лавинните инциденти.

      "Всички неща станаха доста достъпни на пазара. Много хора си мислят, че имайки тези предпазни средства, са едва ли не безсмъртни, а това въобще не е така. Всяко едно от тези устройства си има своята функция и толкова. Трябва да бъдем доста внимателни и добре да планираме маршрута си и рисковете по него", завърши Укев.

      Репортер: Станислава Николова

      Гледайте повече от "Денят започва"

      Свързани статии:

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?