Хиляди бежанци търсят убежище в Полша. Страната е изградила 8 приемателни центъра за прием по полско-украинската граница. Жени с деца чакат с часове, за да се спасят от войната.
И тази нощ десетки бежанци останаха на жп гарата в Пшемисъл. Сред тях е и Лебка, който е родом от Конго. Твърди, че е студент в Украйна.
Ще пренощувам на гарата. Тук имаме всичко необходимо. Ситуацията там е много опасна. Катастрофа. Много хора умират. Не може да се спи. В момента има много армия, казва тя.
За да стигнат дотук, някои са чакали над 20 часа преди да преминат границата. По-силна от умората обаче се оказва мисълта за близките, останали блокирани в Украйна.
В Киев е страшно. Бомбардират даже и жилищни сгради. Всички искат да се махнат оттам. Да напуснеш Киев е невъзможно. Семейството ми живеят на левия бряг на Днепър, но за да се евакуират трябва да отидат на десния, но не могат. Стояха в бомбоубежище. Два дни имаше комендантски час и не можеха да излизат. Вчера успяха да пуснат влак и само сестра ми успя да дойде с влака. Мъжът ѝ остана, както и баба ми остана, казва Вероника.
За бежанците на гарата се грижат десетки доброволци, които работят неуморно часове наред. Раздават топла храна и дрехи на нуждаещите се. Други пък отворят домовете си.
Чакам на гарата хора, които мога да приютя. Имам дом, предлагам и храна. Ако желаят мога да им намеря и работа. Седя и чакам, но все още не съм намерил желаещи. Не искаме да оставим хората сами, казва Дамян.
Досега броят на бежанците в Полша надхвърля 450 000 души.
***
Българските граждани, които се намират на територията на Украйна и искат да бъдат евакуирани, могат да осъществят връзка и с дирекция "Ситуационния център" на Министерство на външните работи на Република България чрез имейл адрес: crisis@mfa.bg.