НОВИНИ

Никой от преминаващите границата ни украинци не е поискал статут на бежанец

Снимка:
bnt avatar logo
от БНТ
07:18, 03.03.2022
21458
Чете се за: 04:30 мин.
У нас
Слушай новината

На българо-румънската граница при Дунав мост при Русе продължават да се редят украински автомобили. Освен от Българския Червен кръст на място вече има и представител на Община Русе, който да помогне с настаняването на тези, които нямат предварителна резервация в хотел или осигурена квартира. Досега никой от преминаващите границата не е поискал статут на бежанец.

На граничния пункт "Дунав мост" срещаме Олександър Греков. Той е бесарабски българин, от Болград. Живее в България от 2 години. Когато се усложнила ситуацията в Украйна, заедно с един приятел тръгнали към румънската граница, за да помогнат на тези, които искат да стигнат до България.

Много е лошо. Хората бягат. Аз на границата бях сега в Румъния и ...много страшно. Всички искат да се махнат. И много хора, които хич нямат възможност никаква да изкарат от градовете си, не в друга държава, ами от града си не могат да изкарат, защото е страшна работа, казва Олександър Греков.

От румънската граница с него тръгнали Александра Златева и детето ѝ. Тя също е бесарабска българка, от град Сарата, Одеска област.

Засега при нас не се стреля, но обявяват въздушна тревога. На 20 километра от нас, Арциз, няколко пъти го обстрелваха, казва Александра Златева.

И така – решили, събрали багажа и тръгнали към София, където имат близки.

Много се притеснявам за своя съпруг. Защото е страшно, защото е война. Не знаем какво ще се случи... Ще останем в България, докато в Украйна не настъпи мир, докато не спрат да стрелят. Когато спрат, разбира се, ще се върнем обратно... Сега това не е живот. Живот е, когато си вкъщи, допълва Александра Златева.

Ира Семидиевна е от Одеса. Пътува сама с трите си деца към Турция, където има роднини. И тя се притеснява за мъжа си, който е останал в Украйна и всеки момент може да бъде мобилизиран.

Не може да се живее в Одеса. Хората спят по парковете. В метрото. Защото там непрекъснато се стрелят... Всички се крият, има комендантски час от 7 вечерта до 6 сутринта. Не можеш да излезеш на улицата през нощта. По-добре е да не се излиза, защото може да те застрелят. Прозорците са със спуснати щори, за да не се вижда светлина. Харков съвсем го разрушиха. Не знам какво ще стане. Такъв хаос е. Толкова е сложно, казва Ира Семидиевна.

Тръгнали са Одеса още на 24 февруари. В началото имали надежда, но започнала постепенно да намалява.

Ние останахме за малко в Приднестровието, там имаме роднини. Надявахме се всичко да приключи, да се договорят. Но не стана така.

Ира Ефремова също е от Одеса. Пътува само с дъщеря си. Мъжът ѝ работи в чужбина и засега ще остане там. В началото двете били за няколко дни в Молдова. Тази вечер ще пренощуват в България, а след това заминават към Гърция при приятели. Планират нещата ден за ден. В очакване да се случи нещо добро.

Разтревожени сме, защото оставихме роднини в Украйна. Емоционално е сложно. Кой би си помислил, че съседна страна ще ни нападне, докато всичко беше радостно, леко и свободно, казва Ира.

И макар надеждата още утре да спрат гърмежите, убийствата и разрушенията да намалява, не угасва съвсем.

Ира Семидиевна: Искам всички да останат живи.

Ира Ефремова: Надяваме се. Всеки ден вярваме, че всичко скоро ще свърши.

Междувременно опашките по граничните пунктове продължават да растат.

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Обилни снегонавявания затрудниха достъпа към паметника Шипка
Обилни снегонавявания затрудниха достъпа към паметника Шипка
Днес е вторият тур от руско-украинските мирни преговори
Днес е вторият тур от руско-украинските мирни преговори