За да се избегне струпване пред кабинетите на личните лекари, родителите не са задължени да носят медицински бележки. Те ще попълват ежедневни декларации за здравословното състояние на децата. Ето как в една детска градина в Пловдив посрещнаха малките след повече от месец отсъствие.
С дезинфектант, декларация, термометър, но и с добро настроение посрещаха тази сутрин децата в градина "Майчина грижа".
"Ние сме свикнали, когато децата дойдат, да бъдат прегърнати, успокоени - сега трябва да спазваме дистанция - учителите са с маски и шлемове, така че трябва да спазваме нещо, за да минем безопасно този период и отново ще се прегръщаме", заяви директорът Маня Върбанова.
Въпреки задължителната дистанция и предпазни мерки екипът намираше начин да утеши разстроените и да даде увереност на родителите.
"Надявам се, че всичко ще е по старому", каза Людмила Янкулова.
"Разбира се, притеснение има някакво, но смятам, че е по-добре децата да са в нормалната среда", заяви Вера Стоянова.
Дезинфекцията и дисциплината вече са рутинни правила за всички детски градини. Но контролът ще бъде постоянен ангажимент на общинската администрация.
"Все пак тук цял ден са двайсетина деца заедно и едно да има болно, знаете какво се случва", коментира зам.-кметът на Пловдив Стефан Стоянов.
Голяма част от персонала в детските градини на Пловдив вече е преминал ковид изпитанието. В детска градина "Майчина грижа" вече е направено и проучване каква част от персонала има желание да се ваксинира срещу коронавирус.
"От 34 души персонал на Детска градина "Майчина грижа" - около пет са заявили, че желаят да се ваксинират", обобщи директорът.
Според общинската управа в средата на януари или началото на февруари може да започне поетапно ваксиниране и на екипите в детските градини и училищата.
Репортер: Димитър Димитров