Памучните защитни маски са по-ефективни и предпочитани пред синтетичните материи срещу заразяване с коронавирус. Според ново американско проучване влагата в човешкия дъх повишава ефективността им с около 35 процента.
При преминаването си през маската микроскопичните частици набъбват от влагата, абсорбирана в памучните влакна, и се улавят по-лесно. Тествани са различни двуслойни маски. При влага филтриращата способност на девет различни памучните тъкани е нараснала от 12 на 45% или средно с 33 на сто.
Синтетиката, включително найлон, полиестер и вискоза, не задържа вода и се представя по-зле от памука. Професионалните медицински маски и респиратори Номер 95 се представят еднакво добре при ниска и висока влажност, констатира американското изследване.
Министър Околийски възстановява д-р Благомир Здравков начело на детската болница
Тревожна статистика: Всяко трето дете, което преминава през ендокринологията в Пловдив, е с наднормено тегло
Протест в Монтана заради отстраняването на известен хирург от местната болница
Андрей Янкулов за Теодора Георгиева: Поредният тежък удар върху имиджа на българското правосъдие
НА ЖИВО: НС гледа на второ четене промените в Кодекса за социално осигуряване