В кои квартали в София са най-високите цени на жилищата?
Пазарът за недвижими имоти у нас отдавна е влязъл в еврозоната. От много време всички жилищни сделки са в евро.
В София почти няма квартали, където средната цена на квадратен метър да е под 2000 евро.
През последните 5 години цените на жилищата у нас са се повишили значително.
Тенденцията на поскъпване е средно между 9 и 15% на годишна база.
Тази година е най-силна за жилищния пазар у нас в сравнение с предходните - и като търсене, и като брой сключени сделки. И то не само в София, но и в страната.
Сред основните причини за това са, че банковото финансиране все още е с много ниски лихвени проценти, както и очакваното ни приемане в еврозоната.
Много семейства предпочитат да вложат парите си в имоти преди това да се случи, опасявайки се от ново поскъпване.
"Много е скъпо, наистина. Преди няколко месеца си купихме жилище и цената е много висока".
Защо избързахте?
"Не мисля, че избързахме. Мисля, че беше точното време. Цените ще стават по-високи".
В момента най-високите цени на жилищата в София са в кварталите "Кръстова вада", "Манастирски ливади", "Зона Б5", центъра и "Банишора".

"През последните 4 години сме свидетели на ръст на броя на сделките и ръст на цените на имотите в България. Очакваме до края на 2025 година ръстът на цените да продължи. От 2026 година се надяваме да започнат процеси на успокояване на пазара и достигане на средните стойности, спад на броя на сделките, както и леко намаляване на ръста на цените на имотите в рамките на 5-6 процента годишно", заяви Антон Андонов, изпълнителен директор на агенция за недвижими имоти.

Много столичани също смятат, че влизането ни в еврозоната по-скоро ще успокои цените на жилищата.
"Ако е вярно това, което твърдят брокерите на жилища, че 30% от жилищния фонд е празен, може би след влизането ни в еврозоната, балонът ще се спука. И нещата ще се нормализират".
"От 1 януари догодина, като влезем в еврозоната, цените ще тръгнат малко нагоре със сигурност.
И трябва да се изчака малко и хората тогава да преценят дали да продават или да купуват".

Според специалистите с влизането ни в еврозоната са нужни и законови промени, които да регулират пазара на недвижими имоти у нас. В момента са внесени два законопроекта в парламента, които се очаква да бъда гледани на първо четене.
Отново работа от вкъщи? Предлагат се мерки за овладяване на енергийната криза
„Лукойл“ отчете рекордна загуба след отписване на чуждестранни активи, включително и в България
С безжичен интернет, климатици, електронни табла – представиха първия нов електрически влак
С 25% се повишиха цените на билетите от Пловдив до София заради цените на горивата
Регионалният министър: Резултатите от анализа на финансовото състояние на АПИ са изключително тревожни