Албанският писател Исмаил Кадаре почина на 88 години тази сутрин, съобщи Франс прес, позовавайки се на издателя на писателя.
Кадарe е починал от сърдечен удар, уточниха от болницата в Тирана. Той пристигна "без признаци на живот", лекарите му направиха сърдечен масаж, но той "почина около 8.40 ч. местно време (9.40 ч. българско време), съобщиха от болницата.
Кадаре е роден на 28 януари 1936 г. в албанския град Гирокастра.
Той е единственият албанец, номиниран няколко пъти за Нобелова награда за литература и носител на международната награда "Букър", отбелязва "Албениън дейли нюз".
Саркастичен етнограф, романист, редуващ гротеска и епос, Исмаил Кадаре изследва митовете и историята на своята страна, за да направи дисекция на механизмите на "универсалното зло" - тоталитаризма.
Той е международно признат автор, най-известен с романа си "Генералът на мъртвата армия", публикуван през 1963 г., когато Албания все още е под диктатурата на Енвер Ходжа, една от най-затегнатите диктатури в света.
Кадаре се мести да живее във Франция през 1990 г. - само няколко месеца преди падането на комунистическия режим след студентски протести по-рано през декември, отбелязва Асошиейтед прес. Той живее в Париж, като наскоро се е завърнал да живее в Тирана.
Автор е на над 80 романа, пиеси, сценарии, стихотворения, есета и разкази, преведени на 45 езика. Сред по-известните му произведения са стихосбирките "Мечтания", "Моят век", "За какво мислят тези планини", "Слънчеви мотиви", както и романът "Чудовището" и най-известното му произведение "Генералът на мъртвата армия".
През 1992 г. Кадаре получава наградата "Prix mondial Cino Del Duca"; през 1998 г. наградата "Хердер"; през 2005 г. получава международния "Букър", присъден за първи път тогава; през 2009 г. получава наградата за изкуства на "Принцесата на Астурия"; а през 2015 г. Наградата на Йерусалим. Той получи наградата "Kyong-ni" през 2019 г. и Международната награда за литература "Neustadt" през 2020 г.
Междувременно през 1996 г. Франция го направи чуждестранен асоцииран член на френската Академия за морални и политически науки, а през 2016 г. става носител на Ордена на почетния легион. Номиниран е 15 пъти за Нобелова награда за литература. От 90-те години Кадаре е предлаган и от двете големи политически партии в Албания да стане консесусен президент на Албания, но отказва.