ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Преди изборите в Турция - гласуващите за първи път търсят промяна

Чете се за: 03:10 мин.
По света
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Повече от шест милиона младежи в Турция ще гласуват за първи път на изборите за парламент и президент на 14 май. Те са около 10% от всички избиратели и гласът им може да се окаже решаващ за политическото бъдеще на държавния глава Реджеп Тайип Ердоган. Подкрепата за настоящия президент сред най-младите, които не помнят друг лидер на страната, е по-слаба, отколкото при други възрастови групи, сочат сондажите.

      Върховенството на закона, човешките права и свободата на словото са сред водещи мотиви за много от най-младите избиратели, които са били деца при идването на власт на президента Ердоган през 2003 г.

      "Бях аполитичен като много млади хора, но сега ме привличат посланията на Народнорепубликанската партия и нейния председател Кемал Кълъчдароглу. Могат за бъдат възстановени правата и справедливостта", заяви 22-годишният студент Юнус Ефе.

      Младите хора са във фокуса на кампанията на Ердоган. Същевременно той ги обвинява, че не оценяват икономическото развитие на Турция при неговото управление. Популярността на президента страда и от високата инфлация и поскъпването на живота.

      "Личното ми мнение е, че съсипаха страната. Образованието се сведе само до пари. Икономиката е объркана и единствената причина е сегашната им политика. Без да сме напълно сигурни, има кандидат, на който можем да вярваме и единственият ни избор в това отношение е Кълъчдароглу", коментира Бериван, кроячка.

      Не всички млади обаче свързват надеждите си с опозицията.

      "Не мисля, че опозицията може да направи нещо повече. Ако сегашното правителство промени някои политики, по-специално към младежта, по отношение на образование, бизнес и възможности за кариерно развитие, бихме искали сегашното управление да продължи", допълни Емре Оргюн, IT специалист.

      Младите в Турция сега са много гневни и обезсърчени, посочват социолозите. Някои от тях говорят за социологическа трансформация.

      "19-годишните днес могат да видят в интернет и социалните медии какво правят връстниците им в Европа и какви възможности имат там, виждат увеличаваща се разлика. Липсва им социална, икономическа и правна сигурност и искат да излязат от тази ситуация", каза още социологът Ерман Бакърчъ.

      Президентът Ердоган традиционно е подкрепян от консервативните избиратели, докато 57 на сто от гласуващите за първи път се определят в сондажите като "съвременни".

      Чуйте последните новини, където и да сте!
      Последвайте ни във Facebook и Instagram
      Следете и канала на БНТ в YouTube

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?