ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Преизчисляването на данните от вота: Прочитът на експерти по казуса

Чете се за: 05:12 мин.
У нас
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Снимка: БТА
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Липсата на прозрачност в работата на Конституционния съд, Централната избирателна комисия и "Информационно обслужване" е един от основните проблеми, според изборни експерти.

      Дългото преизчисляване на резултатите от изборите също буди недоверие и поражда въпроси, които нямат отговор.

      От прокуратурата обявиха, че извършват проверка във връзка с данни за изчезнали бюлетини от последните парламентарни избори.

      Сигналът за започването на тази проверка е подаден от "Информационно обслужване" миналата седмица.

      В него се твърди, че има секции, които експертите, определени от Конституционния съд, са отбелязали с нула подадени гласове, а от видеонаблюдението се вижда, че в тези секции е имало гласуване и бюлетини както хартиени, така и от машини, които са пускани в урните.

      Софийската градска прокуратура е възложила на ДАНС да провери кой и как е унищожил тези бюлетини.

      Дали те наистина са унищожени и ако не са къде се намират.

      Законът изисква бюлетините от изборите да се съхраняват от кметовете на общини до следващите парламентарни избори.

      Експертите смятат, че прокуратурата трябва да изиска съответните материали и доказателства не от "Информационно обслужване", а от Конституционния съд.

      Според бившия председател на ЦИК и опитен юрист Ивилина Алексиева-Робинсън е недопустимо да се възпрепятства Конституционният съд при разглеждането на висящи дела.

      "В случай, в който има висящо производство в КС, всички държавни органи са длъжни да предоставят необходимата информация, за да може КС да разгледа съответния казус. И в този смисъл всички държавни органи са длъжни да съдействат на КС при изпълнение на неговите задължения", заяви Ивилина Алексиева-Робинсън.

      Според Алексиева въвеждането на данните от всички секции по време на избори се извършва за три дни от ЦИК, при това с контролното второ въвеждане на протоколите. А в случая се въвеждат около 2000 протокола или по-малко от 20% от тези, които се обработват по време на избори.

      "Аз не разбирам какви биха могли да бъдат основанията за забавянето на въвеждането на тези данни", допълни Ивилина Алексиева-Робинсън.

      Тя е един от експертите, работили по експертизата, възложена от Конституционния съд и намира за основателна проверката, която прокуратурата извършва.

      "По това дело има основателни съмнения за извършени нарушения, които биха могли да представляват престъпление и в този случай е напълно естествено прокуратурата да се самосезира", коментира Ивилина Алексиева-Робинсън.

      Като юрист Алексиева смята, че прокуратурата трябва да изиска материалите не от "Информационно обслужване", а от Конституционния съд, който разглежда делото и разполага с всички документи. Експертът по изборни сметки проф. Михаил Константинов е на мнение, че повторното броене на голям брой секции създава по-голям проблем.

      "Защото всеки път като броите получавате различен резултат. Второ - тези материали не се съхраняват при надлежните условия", заяви проф. Михаил Константинов, математик.

      Според изборния експерт Ваня Нушева проблемът е, че от януари, когато експертите определени от Конституционния съд са изготвили своите заключения досега, няма прозрачност какво се е случило.

      "След като топката беше тупкана дълго време, вчера се оказа, че прокуратурата е скрила топката на Конституционния съд", коментира Ваня Нушева, изборен експерт.

      Алексиева, Константинов и Нушева са единодушни, че само пълната прозрачност на всички документи по делото за изборите може да даде отговори на въпросите, които все още нямат отговор.

      Практиката на Конституционния съд е да публикува в цялост делата, след като се произнесе с решение по тях. Кога ще успеят да кажат тежката си дума по делото за изборите предстои да разберем.

      На този етап конституционните съдии очакват данните от преизчисляването на резултатите от ЦИК. А дали ще чакат отговор на въпроса къде са изчезналите бюлетини - на този етап можем само да гадаем.

      Последвайте ни

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?