НОВИНИ

Принудително лечение: Историята на психично болен мъж, който напада жени в центъра на София

Карина Караньотова
от Карина Караньотова
20:32, 31.05.2024
Чете се за: 04:07 мин.
У нас
Снимка: Pixabay
Слушай новината

Немалко от нас се сблъскват с агресията на хора с психически проблеми, които са оставени без грижи. Инциденти в центъра на столицата повдигат подобен казус. 11 жалби са подадени срещу мъж, който напада жени в района на "Орлов мост". След последната жалба той вече е настанен принудително за лечение в психиатрична болница. До юли ще бъде там, после пак ще се върне на улицата, както е ставало многократно.

Оплакванията срещу бездомния психично болен мъж зачестиха около Великден. В репортажа ще го наричаме Емил. Той живее в двор в центъра на София, в убежището му намираме дамски чанти. Повечето нападнати от него са красиви млади жени. Понякога ги атакува с камъни, метален прът и дори нож.

- Блъсна ме в гръб, паднах на земята, блъсна ме доста силно, ударих си коляното лошо. Установих, че има и други жени нападнати от него, бяха описали доста подробно ситуацията - блъснати в гръб по същият начин като мен и установихме, че става дума за същият човек."

Емил е израснал само с майка си, бил принуден да работи от малък, разказват хора, които го познават преди да се разболее. Учил е в музикалното училище и една година в консерваторията със специалност цугтромбон. След това отключил шизофренията. Бил е и в манастир. След последните нападения над жени, самият той става жертва на агресия от близки на жертвите. След множеството жалби е задържан от полицията на 4 май, а след това настанен в клиника.

Успяхме да се свържем с психично болния млад мъж чрез социалните мрежи. От него разбрахме, че е настанен в психиатричната болница "Св. Иван Рилски". Уговорихме се да отидем на свиждане. Оказа се обаче, че тази сутрин Емил се е влошил - вдигал шум и пял църковни песни. Затова му сложили и инжекции. Настанен е за принудително лечение за два месеца - до 16 юли.

Емил: "Аз не плаша жените, те се плашат сами от мене. Аз съм кротък на улицата.

- Бутнал си я и си е ударила коляното...

- Голяма работа.

- Е как голяма работа?

- Е не съм я бутал нарочно."

От лечебното заведение обясниха, че първоначално искали Емил да бъде на свободен режим, но поведението му не позволявало. Проблемът с хора като Емил е, че след като бъдат пуснати от болницата, няма кой да се погрижи за тях. Така на 16 юли лечението на Емил ще приключи и той ще се върне на улицата. Такива хора трябва да се настаняват в защитени жилища, смята директора на отдел "Психично здраве" към Националния център за обществено здраве.

"Има няколко такива добри практики, но те са малко на фона на цялата страна, обикновено социалните служби не се ангажират и се вижда резултата. Много често той отново попада в болницата именно поради прекратяване на лечението", каза д-р Владимир Наков, отдел "Психично здраве", НЦОЗА.

Така пациентите без близки попадат в един омагьосан кръг, от който трудно могат да излязат. Необходимо е държавата да осигури места за рехабилитация на психично болни, където да се адаптират и да водят пълноценен живот. Включително да работят в защитени предприятия.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Кампанията "Как се пише?": Участниците получиха среден 3 на изпита по грамотност
Кампанията "Как се пише?": Участниците получиха среден 3 на изпита по грамотност
Обезлюдени територии: Близо половин България е демографска пустиня
Обезлюдени територии: Близо половин България е демографска пустиня