Протестните автоколони срещу ваксинационните изисквания в Канада вдъхновяват аналогични прояви и на нашия континент. "Европейски конвой на свободата" се очаква в Брюксел в понеделник. Демонстранти от цяла Франция са на път към Париж и планират да блокират столицата от утре за двата почивни дни. Канадският пример вече се пренесе пред парламента на Нова Зеландия в Уелингтън. Властите в Отава се опитват да решат 12 -дневната криза с комбинация от мерки като арести, актове за нарушения и повдигнати обвинения.
По призиви в социалните мрежи демонстранти от цяла Франция потеглят към Париж под лозунга "На път към истината".
След 12 дни на протест в центъра на Канада са останали сприхави и решителни демонстранти, отбелязва местната полиция. Недоволството започна от задължителното правило за ваксинация или карантина при преминаване между Канада и Съединените щати, но се пренесе и върху други правителствени политики.
"Ако премиерът Трюдо беше отишъл при тях в самото начало, повечето от това нямаше да се случи. Да се крие не е добре", коментира Черил Мърфи, жителка на Отава.
Някои жители на Отава се оплакват от нападения и тормоз на демонстранти и се чувстват като заложници. Разследват се над 80 криминални случая, включително опит за палеж на жилищна сграда. Извършени са 23 ареста, съставени са 1300 акта за нарушения. В града е в сила извънредно положение, съдия забрани надуването на тираджийските клаксони за 10 дни.
"При демокрацията всеки може да има различно мнение, но сега свободата на едни ограничава свободата на другите. Демонстранти спират достъпа до работните места и магазините, търговски обекти затварят, а така хората губят пари", казва Седрик Бойър, жител на Отава.
В 25% от паркираните камиони има деца, изложени на шум, дим и лоши санитарни условия.
На 760 километра от Отава частично беше отворен най-натовареният граничен пункт на Канада - мостът Амбасадор между провинция Онтарио и американския щат Мичиган. Съоръжението беше блокирано от демонстранти в понеделник вечер знак на солидарност с протестите в Отава. Дневно по моста преминават 40 хиляди души и стоки на стойност 323 милиона долара.
Протестите обхванаха и други канадски градове, включително Торонто и Ванкувър. Демонстрации в подкрепа на канадското движение има и в столиците на Нова Зеландия и Австралия.