НОВИНИ

Разкриха таен проход на крепостта Русокастро

Мария Чернева
от Мария Чернева
20:34, 28.08.2022
27895
Чете се за: 04:30 мин.
Новини от миналото
Снимка:
Слушай новината

Средновековният град с крепост Русокастро издаде една от най-големите си тайни. Как цар Иван Александър е успял да си върне крепостта от византийския император. Археологическите проучвания тази година изненадващо откриха там укрепен проход. На къде води той разказва Мария Чернева и операторът Мартин Костов в поредицата "Новини от миналото".

Русокастро още пази следите от историческа за втората българска държава битка. На границата между България и Византия, Русокастро често сменя владетелите си. Но влиза в историята най-вече с битката през 14-и век.

Как цар Иван Александър е успял да си върне крепостта и е надделял над византийския император – археолозите вече имат отговор. И той е свързан със сърцето на крепостта, което в случая е извън нея. Отговорът дошъл, след като учените се опитали да разплетат друга загадка – какви са тези стърчащи стени извън крепостта, за които хората разказват легенди.

"Разбира се, сред местното население има страшно много такива легендарни свидетелства, различни, буквално иманярски фолклор съществуващ за тайни проходи, за тайни дупки, които идвали от крепостта по тунели и се слиза до реката", каза д-р Милен Николов – ръководител на археологическите разкопки.

И за първи път местните легенди се оказват доста близко до истината. Разкопките разкриват укрепен проход с впечатляващо дебели стени и бойни кули.

"От северната крепостна стена на средновековния град се спускат две стени, дебели по около три метра. В средата на този така образуван проход има една отбранителна кула и двете стени завършват като страници на една огромна кула кладенец. Т.е. вътрешността на тази кула е оформена като кладенец и от едно ниво нагоре обаче тя изпълнява ролята си на бойна кула. Или укрепеният проход защитава единственият източник на вода за обитателите на крепостта. Жизненоважен за Русокастро, затова защитаван с всички сили", обяснява Милен Николов.

Водата в него все още го пълни с целия си капацитет и дори затруднява учените да продължат с разкопките.

"Водата сме виждали да стига до първото стъпало при големи дъждове", допълва археологът.

След като стигнат до дъното на кладенеца, археолозите вероятно ще го оставят пълен, без да се налага дори да се укрепва. Изграден е стабилно с квадри, вероятно от по-стара антична сграда. Това все пак е единственият воден източник за обитателите на града, което подсказва как цар Иван Александър си е върнал крепостта от Андроник III Палеолог.

"Най-вероятно първата им работа е била да атакуват и да превземат тази, най-невралгична част от укрепението. Това фактическия позволило на българите да диктуват по-нататък условията и да принудят византийците да се предадат. Фактически причината да се предаде императора с армията на българите е, че няма вода имало е страшно много ранени войници, коне, които са умирали от жажда", казва още д-р Николов.

Но някои от следите, които биха могли да подкрепят тази история, са загубени завинаги. Голяма част от крепостната стена е разрушена от съвременни основи на каменотрошачка.

Повече подробности за проучванията в Русокастро можете да видите в репортажа тук от "Денят започва"

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube: https://go.bnt.bg/youtube

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Два гола на Хари Кейн изкачиха Тотнъм на третото място във Висшата лига
Два гола на Хари Кейн изкачиха Тотнъм на третото място във Висшата лига
Волейболистите ни загубиха и от САЩ и се отдалечиха от следващия етап на Световното
Волейболистите ни загубиха и от САЩ и се отдалечиха от следващия етап на Световното