Остри политически реакции у нас, след като американското правителство наложи санкции на български граждани и 64 свързани с тях компании.
"Когато аз говорех, мнозина мълчаха и се спотайваха. Да се говори днес е лесно и безопасно", коментира Румен Радев - президент на България.
Бившият ни посланик в ООН и настоящ министър на отбраната Георги Панайотов заяви, че не се наема да коментира действията на чуждо правителство, но подчерта, че политиката на САЩ категорично включва безпощадна борба с корупцията и наложените санкции са именно в тази рамка.
"Интересно ми е например - очевидно са взели решение въз основа на информация, с която разполагат. Любопитен съм да видя тази информация, защото все пак, за да вземе правителството на САЩ такова решение, го е взело след внимателна преценка", посочи Георги Панайотов - министър на отбраната.
На специално свикана пресконференция темата за санкциите коментира и лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов и припомни, че по време на цялото му управление са били поддържани отлични партньорски отношения с всички американски служби и институции, а той лично се чувал по важните въпроси с президентите Обама и Тръмп.
"Ние винаги сме подкрепяли действията на всички евроатлантически държави по тема борба с корупцията. Няма да изброявам, но напомням защо ме ибраха първия път от главен секретар за кмет на София и след това десетки победи на всички линии - заради борбата с престъпността и с корупцията и ние сме направили много. Не мога да приема недомлъвките на някои политически лидери. Аз моите отношения с Пеевски съм ги заявил и те са чисто политически и те винаги са били свързани с... Винаги и само сме подпомагали. Нито имаме фирми, нито общ бизнес, никога не сме получили стотинка от лицето Божков и всякакви спекулации от лидери", коментира Бойко Борисов - лидер на ГЕРБ.
Нинова за санкциите: Такива корупционни схеми не могат да станат без политическа протекция
Пред медиите лидерът на БСП посочи, че в партията винаги са гледали на отношенията между България и САЩ през призмата на българския национален интерес. Имало е случаи, в които са били критични към някои решения, както например за купуването на Ф-16, но в този случай трябвало да се каже че санкциите, наложени на физически лица и на фирми, са сериозен принос към борбата с корупцията и паралелната държава в България. Според Корнелия Нинова актът, подписан от президента Байдън поставя пред нас три въпрос.
"Първо, защо трябва САЩ, защо трябва отвън и защо трябва все някой друг и отвън да ни казва какво да правим. Очевидно правоохранителните органи през годините не са си свършили работата, за да получаваме отвън такива санкции. Вторият въпрос към-г-н Иван Гешев на база на тези данни да започне мащабни разследвания на посочените случаи за корупция и този път да се стигне до край. И третото, може би най-важното, този сигнал е не просто антикорупционен, който се изпраща оттам, той е и политически. Защото за всички ни е ясно, че такива обвързаности, такива корупционни схеми не могат да станат без политическа протекция. Истинското разследване трябва да стигне до края. Да се покажат онези политически сили и фактори, които създадоха и поддържаха през годините този модел", призова Корнелия Нинова - председател на БСП.
Слави Трифонов също реагира на събитията в социалните мрежи.
В официална позиция до медиите от ДПС съобщиха че партията вярва, че корупцията отслабва върховенството на закона, нанася щети на икономиката и икономическия растеж, подкопава демократичните институции, задълбочава конфликти и лишава невинни граждани от основни човешки права. Подкрепя и всички, които се стремят да изкоренят корупцията, настоявайки да бъдат подведени под отговорност корумпирани лица, които подкопават икономическите функции и демократичните институции на България.
Не се съгласяват обаче с твърденията на американските институции, че "Делян Славчев Пеевски ("Пеевски") е олигарх, който преди това е бил български народен представител и медиен магнат и регулярно е участвал в корупция, като си е служил с търговия с влияние и подкупи, за да се защити от обществен контрол и за да упражнява контрол върху ключови институции и сектори в българското общество.
Корупция по смисъла на този закон е налице, когато в резултат на заеманата висша публична длъжност лицето злоупотребява с власт, нарушава или не изпълнява служебни задължения с цел пряко или косвено извличане на неследваща се материална или нематериална облага за себе си или за други лица.
Затова и от ДПС напомнят напомнят, че Пеевски не е заемал висша публична длъжност от 2009 година досега, освен че е бил народен представител от ДПС.
От партията очакват факти и доказателства, мотивирали решението на Службата за контрол на чуждестранните активи на Министерството на финансите на САЩ. А До тогава остават солидарни с личната позиция на Делян Пеевски.
ПОВЕЧЕ ЗА НАЛОЖЕНИТЕ САНКЦИИ НА САЩ СРЕЩУ БЪЛГАРИ ВИЖТЕ ТУК