Наред с разпространението на коронавируса, с идването на пролетта се увеличават и притесненията на живеещите по поречието на Дунав за популацията на комарите и кърлежите, защото те също носят редица зарази.
Към днешна дата няма доказателства, че COVID-19 може да се предава от хапещите насекоми. Това обаче не важи за западнонилската треска или лаймската болест, които могат да доведат до сериозни неврологични увреждания. Затова вече е създадена организация и пръскането срещу комари и кърлежи в Русе започва в края на тази седмица. За по-добър ефект то ще се осъществява едновременно и с румънската страна. За първи път с осигурената държавна помощ заедно с наземната дезинсекция ще се извършва и т.нар. ларвицидно третиране.
Георги Георгиев, управител на дезинфекционна станция в Русе: Използва се ларвицид, който ще бъде биологичен... ще бъде насочен само за ларвите на комари, няма да има ефект върху никакви други насекоми, риби.
Василена Николова, началник на отдел „Екология“ в Община Русе: Досега никога не се е третирало ларвицидно, защото то е скъпо. Извършва се в заблатените територии само.