Всяко поколение си има своя Рубикон - голямото завръщане на Доналд Тръмп в Белия дом може да се окаже нашият Рубикон. Световният ред след края на Студената война, който беше установен с оставката на Михаил Горбачов, вече го няма. Популизмът е във възход по целия свят. Съперниците на Америка - Русия, Китай и Иран се чувстват силни след години на американски упадък.
Кампания пред и във съдебната зала: колкото повече ставаха разследванията и делата срещу Тръмп, толкова повече и растеше подкрепата за него. Резултатът от битката за Овалния кабинет изглеждаше предначертан, Джо Байдън вървеше неуверено по пътя към номинацията, а денят, в който срещу Тръмп беше направен опит за покушение беше може би и денят, в който той реално спечели.
"И се чудите защо стрелят срещу мен? Знаете ли, стреля се само срещу президенти, чиито действия са от голямо значение. Но какво да се прави? Човек трябва да направи това, което е нужно, нали? Трябва да сме смели, иначе няма да остане нищо от страната", заяви Доналд Тръмп след стрелбата.
Опитът за покушение беше извършен само дни преди Тръмп да получи номинацията, а бялата превръзка на ухото го превърна в герой.
"Кандидатирам се за президент на цяла Америка, не на половината, защото да спечелиш само половината не е победа. Затова тази вечер с вяра и отдаденост, съм горд да приема вашата номинация за президент на Съединените щати. Благодаря!"
Камала Харис влезе с летящ старт в надпреварата след безпрецедентно оттегляне на Джо Байдън само няколко седмици преди демократите да го номинират официално.
"Обичам тази работа, но обичам повече родината си. За мен беше чест да ви служа като президент. Но защитата на демокрацията, която е заложена на карта, е по-важна от всяка титла", заяви Джо Байдън - президент на САЩ.
И този път, както и през 2016 година, Тръмп беше подценен. Никой не очакваше триумфът на републиканците. Милиардерът грабна всички 7 колебаещи се щати, спечели не само мнозинство в избирателната колегия, но и народния вот - с 5 милиона гласа повече, отколкото Камала Харис. А републиканците си върнаха контрола върху Сената и запазиха мнозинството си в долната камара.
Америка си иска Тръмп. Ако през 2016 година мнозина казваха, че Тръмп случайно е станал президент, то сега американците си го избраха с широко отворени очи.
"Америка ни даде безпрецедентен и могъщ мандат", заяви избраният за президент.
Формулата на успеха му беше проста - усети кои са чувствителните точки на американското общество - инфлацията, доходите и имиграцията.
"Сега по-добре ли живеете, отколкото преди четири години? С гласа ви ще сложа край на инфлацията, ще спра инвазията на престъпници в страната ни, ще възродя американската мечта."
На външнополитическата сцена изборът на Тръмп се очаква да има сеизмичен ефект - американският гласоподавател изкрещя "Не!" на глобализма и "Да!" на протекционизма. Още в изборната нощ Тръмп се хвалеше, че по време на първия му мандат не са избухвали войни и сега ще трябва да спре войната в Украйна. За да го постигне, пътищата са два - или да се запазят сегашните фронтови линии, или на Украйна да се осигурят пари и оръжия, за да си върне териториите. Тръмп ясно показва, че предпочита първия начин.
"Тази война никога не трябваше да започва, но аз ще намеря решение. Пъзелът е сложен, но ще го наредим и хората ще продължат с живота си."
Според него е време "и Европа да бръкне в джоба си и да започне да се въоръжава".
"Един от президентите на голяма държава застана пред мен и мен пита - "Е, сър, ако не плащаме и Русия ни атакува, кой ще ни защити?". Отговорих - "Не плащате, вие сте си виновни. Не, няма да ви защитя. Даже ще насърча Русия да прави какво си иска", каза още Тръмп.
В Близкия изток Тръмп ще се опита с един куршум да уцели няколко заека. Конфликтите в региона тръгват от една държава съперник на Съединените щати - Иран. За да постигне целите си в Близкия изток Тръмп ще заложи на постигане на споразумение между Израел и Саудитска Арабия - вечният враг на Иран в региона. Нормализиране на отношенията между Тел Авив и Рияд ще е перлата в короната на Авраамовото споразумение - отрочето на Тръмп от първия му мандат.
"Ще се погрижим за Израел и те го знаят. Слава богу, че Биби не послуша Байдън, защото ако го бяха послушали, сега щяха да чакат бомба да падне върху тях"
Танцът с китайския дракон ще е най-тежкото предизвикателство и затова Тръмп ще бъде и най-агресивен с налагане на 60% мита на китайския внос с възможност за увеличаването им до 200, ако Китай нападне Тайван.
"Онзи ден видях доклад, в който се твърди, че ако започне война с Китай, ние не можем да победим. Колко глупав трябва да си, за да излизаш с такива доклади. Това просто не е истина, ще ги смачкаме", закани се Доналд Тръмп.
В преходния период във Вашингтон цари относително спокойствие. Демократите се заеха да търсят грешките си и обещаха плавно и гладко предаване на властта.
"Дължим лоялност не на президента или на партия, а на конституцията на Съединените щати. Дължим лоялност и към съвестта си и Бог. Ето защо съм тук, за да кажа, че признавам поражението си на тези избори, но не признавам поражение в битката, която разпалваше тази кампания", посочи Камала Харис - вицепрезидент на САЩ.
Джо Байдън покани Тръмп в Белия дом, въпреки че към него нямаше подобно отношение през 2021 година.
"Политиката е трудна и в много от случаите не е много приятен свят, но днес светът е хубав и го оценявам - преходен период, който протича по възможно най-гладкия начин - оценявам го, Джо", каза Тръмп на Байдън.
Но под привидно спокойната повърхност кипи и ври. Тръмп пълни кабинета си изцяло с "лоялисти", които пренаписват историята на щурма срещу Капитолия, някои от тях са с крайно радикални възгледи. Но едно е видно още от сега - екстремните фракции ще имат надмощие в новата президентска администрация, която планира намаляване на данъци, премахване на регулации, експулсиране на нелегални имигранти. Веднага след изборния ден като сянка до Тръмп неизменно е милиардерът Илън Мъск, който никой няма съмнение, че е човекът с най-силно влияние върху бъдещия президент.
5 ноември преначерта политическата карта на Америка - републиканската партия вече е партията на сините якички, на обикновените хора, а демократите станаха партията на градския елит. Тръмп успя да привлече гласове от всички общности, дори и от тези, които традиционно гласуват за демократите.
"Aфроамериканци, латиноамериканци, азиатци, араби, мюсюлмани. Всички гласуваха за нас и беше красиво. Историческо пренареждане."
Веднага след триумфа тонът на бъдещият 47-и президент беше помирителен.
"Време е да оставим зад нас разделението от последните 4 години. Време е да се обединим и ще се опитаме. Трябва да опитаме и ще се случи."
Сега се пишат новите правила на старата игра - американската външна политика ще се адаптира към новата ера на несигурност с прагматична, фокусирана и постижима версия на доктрината "Америка на първо място" и това е единственият начин да се постигне дългосрочна сигурност на Съединените щати и съюзниците им. Дали идва времето да се съживи старото мото на Роналд Рейгън - "мир чрез сила" - светът наблюдава с интерес как се пише новата глава в историята ни.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News