Седмицата, в която се навършиха 1000 дни от началото на войната в Украйна, залогът никога не е бил по-висок. Киев получи разрешение да използва далекобойни оръжия, Москва изстреля хиперзвукова ракета от нов тип и отново разигра ядрената карта. Какво се случва днес?
1000 дни борба, 1000 дни болка, 1000 дни постижения, 1000 дни след като в Европа се случи немислимото – започна пълномащабна война. С видео в социалните мрежи президентът Володимир Зеленски отбеляза ден 1000 дни от нахлуването на Русия в Украйна. В клипа са подредени част от най-тежките и най-значимите моменти от началото на войната. За този период в Украйна и света настъпиха тектонични промени, чиито последствия ще отекват с години.
Микола Капитоненко, политолог: "Промениха се много неща, на различни нива. Живеем в различна държава, в различна Европа, в различен свят. Промените са фундаментални, такива каквито никой не си е представял - пълномащабна война в средата на Европа. А сега живеем в нея. Това се отразява на всичко - от ежедневния живот до архитектурата на регионалната сигурност."
Микола Капитоненко e доцент в Катедрата по международни отношения към Киевския национален университет "Тарас Шевченко". Напуснал е украинската столица в началото на войната - само за няколко месеца. Върнал се е със семейството си. Предупреждава ме, че е възможно да прекъснем интервюто, защото в Киев има въздушна тревога. След малко добавя, че атаката е само с дронове и няма да попречи на разговора ни.
Микола Капитоненко, политолог: "На политическо ниво най-важните уроци до момента - според мен са, че Украйна успя да оцелее, въпреки, че балансът на силите беше срещу нея в началото. Това е огромно постижение. От друга страна - Русия също успя да оцелее, въпреки западните санкции. И се справя сравнително добре в тази война. Западът демонстрира пределите на своята сила, и донякъде своята слабост. Мисля, че по време тази война, виждаме как светът се поляризира - появяват се два състезаващи се полюса, центрове на привличане. И сме в много опасна фаза."
В центъра на Киев в ден 1000 от началото на войната хората отдават почит на загиналите. Сред тях е Ирина и двамата ѝ синове Артьом и Тимур. Те са от Винница. Преди повече от три месеца, съпругът ѝ - Олександр, изчезва по време на тежките битки край Покровск.
Ирина, жител на Винница: "1000 дни от голямата война. И 100 дни откакто моят съпруг и техен татко изчезна... Боли толкова много. Личният ми ад продължава 100 дни... и още 1000 дни болка."
Историите като тази на Ирина са десетки хиляди. Гласовете, които призовават този ад да свърши, стават все повече. Според социологическо проучване от септември 35% от украинците изразяват желание за диалог с Русия, преди година този процент е бил 21. Имат и условие – мирът да бъде справедлив.
Дарина Сидоренко, Център за трансатлантически диалог: "Виждаме нарастващо желание, предимно заради натиск върху цивилните, за започване на преговори. Изключително е трудно да се устои на тази атака в дългосрочен план, особено когато се вземат предвид посланията на украинското правителство от началото на войната – че победата ще бъде постигната наистина бързо. Сега виждаме, че не е бързо, виждаме, че трябва да преглътнем повече жертви, да преживеем повече жестокости. Все повече хора не могат да понесат още от това. Колко още години? Но трябва да знаем, че ако преговорите за мир не са честни, ако се базират на руските измерения - те не са се променили от началото на войната, тогава преговорите няма да бъдат подкрепени от населението, то няма да приеме заключенията от тях."
Дарина Сидоренко е директор на отдела за проучвания към Център за трансатлантически диалог - неправителствена организация, която се занимава с изготвяне на анализи за ситуацията в Украйна и помага на украинските бежанци по света. Преди да започна разговора с нея обяснява, че е възможно връзката да прекъсне – заради поредно спиране на тока в Киев. Но уточнява, че ще е за кратко, докато се включи генераторът в сградата. И ако според Дарина условия за преговори има, то според Капитоненко хоризонт за такива няма.
Микола Капитоненко, политолог: "Днес условията за каквито и да преговори са крайно сложни. Конфликтът може би не е готов за каквато и да били медиация, дори от САЩ. Да, запознат съм с изказването на Тръмп и с бъдещите му назначения, но това, което ще накара Путин да прекрати войната, е много по-лесно да се обещае, отколкото да се изпълни. Но това, на което съм свидетел напоследък тук, в Киев, с увеличаващия се брой атаки - с ракети, с дронове, е пореден рунд на ескалация. Което означава, че войната по-скоро ще продължи по начина, по който се случва сега, отколкото да приключи или да бъде замразена. Прилича много повече на ескалация, въпреки, че може да бъде разчетено като подготовка за някакви преговори и опит да се подобри позиция при бъдещ диалог."
1000 дни война бяха отбелязани не само в Украйна, но и по света. На заседание на Съвета за сигурност на ООН стана ясно, че Съединените щати ще обявят допълнителна помощ за Киев, а Русия за пореден път беше порицана.
Линда Томас-Грийнфилд, посланик на САЩ в ООН: "Вместо да се опита да оправдае онова, което не може да бъде оправдано, Русия просто лъже. Преди 1001 дни представителят на Русия ни каза в очите, че нападение няма да има. Докато светът гледаше как руските военни и танкове преминават границата на Украйна и руски ракети валяха над Киев, той продължи да настоява, че няма какво да се види."
В специално обръщение към ЕП, президентът Володимир Зеленски отново настоя за справедлив мир. Преди началото на речта му залата стана на крака и дълго аплодира:
"Заедно постигнахме много, но не бива да се страхуваме да направим още повече. През това време Путин е фокусиран върху това да спечели войната и няма да спре. Ясно е, че без няколко ключови фактора, Русия няма да има реална мотивация да участва в преговори."
Европа за пореден път увери Украйна в дългосрочната си подкрепа.
Жозеп Борел, върховен представител на ЕС по външна политика и сигурност: "Европейците не могат да седят и да чакат какво ще направят американците и след това да реагират. Не можем да чакаме Тръмп да реши. Подкрепата ни за Украйна трябва да продължи."
А в Москва, където продължават да наричат войната специална военна операция, бяха лаконични.
Дмитрий Песков, говорител на Кремъл: "Европейските лидери продължават да се стремят към стратегическо поражение на нашата страна. Ние, от наша страна, продължаваме специалната военна операция докато целите ѝ не бъдат постигнати."
Трябва да разберем, че силата, с която разполага нацията, не е неограничена. Особено в битка срещу по-голям враг, казва Дарина Сидоренко. И говори за промяната в политическото говорене от началото на войната.
Дарина Сидоренко, Център за трансатлантически диалог: "За това президентът Зеленски промени начина, по който общува с нацията и със западните партньори. Вместо обещания и искания към партньорите, сега той вече говори за планове за победа, защитава тезата си за устойчивостта, опитва да намира решения. Защото вижда, че заради политическата промяна в западните общества, те няма да могат да удовлетворяват исканията на Украйна на 100%."
Промяната е не само в Украйна, но и в европейските страни, особено след възхода на крайно дясното. Избирането на Доналд Тръмп също вещае сериозни промени за Киев.
Микола Капитоненко, политолог: "Украйна трябва да бъде подготвена за постепенно или бързо намаляване на подкрепата от Запада. В същото време, Украйна е достатъчно устойчива, западните ни партньори вече са инвестирали значително количество ресурси в тази война. Не очаквам по-голяма американска подкрепа, или американски войници на терен, или членство в НАТО за Украйна. Разбирам желанието на САЩ да ограничат рисковете, да контролират ескалацията, и да подкрепят Украйна по начин, който няма да застраши други важни вектори от американската външна политика."
Дарина Сидоренко, Център за трансатлантически диалог: "Това е огромен ресурс, който трябва и СЕ мобилизира. НО ако тази мобилизация се отнасяше и за военните, и касаеше онова, което наистина носи победата на бойното поле, това би било много по-ценно."
През седмицата Украйна постигна поредната си победа - САЩ разрешиха на Киев да използва американски ракети с голям обсег за атаки в дълбочина срещу руска територия. Нещо, за което Зеленски настояваше от месеци. Броени часове по-късно Киев порази руската Брянска област с ракети АТАКМС. Ден по-късно, използва и британските StormShadow. Лондон отказа да коментира нападението, но потвърди разговор между британския военен министър и украинския му колега От Киев също не коментираха. Британските ракети са използвани в руската Курска област, твърдят Телеграм канали.
Именно в Курска област през август тази година Киев започна изненадваща офанзива. Украинците навлязоха на руска територия и превзеха няколко населени места. В същия регион, по оценки на САЩ, са дислоцирани над 10 000 севернокорейски военни, които се сражават редом с руската армия.Това е сред посочените от Вашингтон причини за даването на разрешение на Украйна да използван далекобойни оръжия. Реакцията на Москва не закъсня - Владимир Путин потвърди, че Русия е нанесла удар по Украйна с нова хиперзвукова балистична ракета със среден обсег като предупреждение към Запада.
И докато Украйна и светът осмисляха 1000-та дни война, в Русия, президентът Владимир Путин одобри промени в ядрената доктрина на страната. Новото е, че ако неядрена държава извърши агресия срещу Русия, с участието или подкрепата на ядрена страна, Москва ще го приема като съвместна атака срещу руската държава. разширен е списъкът с държави и обединения спрямо, които се прилага ядрено сдържане. Според говорителя на Кремъл Дмитрий Песков, измененията се налагат, за да е Москва в тон с "настоящата ситуация".
Микола Капитоненко, политолог: "Знам, че в Русия е в ход дискусия как ядрените оръжия отново да се приемат за опасни, как да се направи така, че държавите да уважават и да се страхуват от ядреният арсенал на Русия. Това може да стане като се демонстрира висока решителност. Такава беше целта на частичната промяна на руската ядрена доктрина. Но в Москва може да им се стори, че това не е достатъчно, ето защо не можем напълно да изключим използването на ядрени оръжия."
Изминалите 1000 дни война родиха много символи. Генераторите - почти три години Русия не спира да атакува енергийната система и тази зима се очертава особено тежка за украинците. Дроновете - те превърнаха тази война в най-високотехнологичната и "най-умната". Зърното – заради руския контрол на черноморските пристанища, украинският износът беше силно затруднен. И още символика – мнозина украинци, които до преди тези 1000 дни говореха руски, сега вече използват само украински. Не можеш да бъдеш изморен от войната, трябва да търсиш оптимален отговор, казва Микола Капитоненко:
"Това, от което се нуждае Украйна вероятно е да стане по-малко емоционална в разговорите си със Запада. По-малко да акцентира върху собствените си страдания и трагедия. А да се опита да адресира прагматичните си интереси, да покаже на европейските страни, че от подкрепата за Украйна ще има полза в дългосрочен план. И че е по-евтино, а и по-малко рисково, да се осигурява на Украйна необходимата помощ днес. Отколкото да се изправят пред трудна международна ситуация след като Украйна е победена."
В седмицата, в която войната премина ден 1000, западните партньори значително увеличиха военния арсенал на Украйна, а Кремъл отправи най-явната си заплаха за ядрен удар. Времето забърза хода си ако до преди за прекрачването на определени червени линии бяха необходими месеци, сега то се случва за дни. Това би могло да означава или поредна ескалация на войната, или стратегически подход на страните в подготовка им за преговори. Залозите в тази война никога не са били по-високи.
снимки: БТА
В ден 1000 от войната, в центъра на Киев бяха запалени 1000 свещи. А в украинската Рада беше почетена паметта на загиналите.
Володимир Зеленски, президент на Украйна: "Ние не търгуваме с украинския суверенитет, сигурност и бъдеще. Няма да отстъпим от правото на Украйна върху цялата ѝ територия. Никой няма да спечели за сметка на Украйна. Но е възможно да спечели заедно с Украйна. И това е единственият вариант."
А в Украйна вече расте поколение, което не познава друго ежедневие, освен военното. Като Евген Степаненко, роден 10 дни след началото на войната. Евген все още не разбира напълно какво точно се случва, а мечтата на майка му е само една.
Людмила, майка на Евген: "Толкова много искам всичко това да свърши… Искам децата ми да имат светло бъдеще!"
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News