This is a modal window.
Съединените щати избегнаха изпадане в неплатежоспособност в последната минута с гласуване. Сенатът одобри закона, с който се повишава тавана на дълга, след седмици на тежки преговори и пазарене между демократи и републиканци. Ако вотът не беше минал, в понеделник страната нямаше да има пари за разплащания.
С 63 гласа за и 36 против Сенатът одобри закона, който удължава правомощията на правителството да тегли заеми и през 2024 година. Вчера законът беше одобрен и от Камарата на представителите.
"Никой не получава всичко, което иска при преговори, но няма съмнение: Споразумението е голяма победа за икономиката ни и за народа ни", заяви американският президент Джо Байдън.
В Туитър той допълни, че няма търпение да подпише закона и да направи днес обръщение към нацията. Лидерът на демократите Чък Шумър обяви, че нацията може да си отдъхне с облекчение, след като избегна катастрофален икономически колапс.
"Неплатежоспособността беше като гигантски меч, надвиснал над главата на Америка. Но заради добрата работа на президента Байдън, на демократите в Конгреса, избегнахме това. Дълго време републиканците се съпротивляваха, бяха готови да ни превърнат в заложници в замяна на прокарването на радикален десен дневен ред, който никога няма да бъде приет от американския народ", заяви Чък Шумър, лидер на демократите в Сената.
Вотът в Конгреса последва оспорвана битка между републиканци и демократи, внасяне на поправки. Ястребите бяха гневни, че е поставен таван на разходите на Пентагона до 886 милиарда долара и това на няколко пъти щеше да провали законопроекта.
Накрая се намери решение с прокарване на отделен закон, който да осигурява средства за помощ на Украйна, както и за защита на американските национални интереси в Близкия изток и в лицето на китайската агресия срещу Тайван.
Америка харчи повече, отколкото събира от данъци и тегли заеми срещу държавни облигации, считани за едни от най-сигурните инвестиции в света. Преди 80 години законодателите въвеждат таван на държавния дълг.
Изпадане в неплатежоспособност на страната би означавало загуба на милиони работни места и заличаване на 15 трилиона долара от богатството на американските семейства, нарастване на разходите за ипотеки и за заеми.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube