НОВИНИ

Сеул 1988 и големите герои на Игрите (ВИДЕО)

Игрите на 24-та олимпиада са първите след 12 години, по време на които на спортната арена се срещат великите сили.

Снимка:
bnt avatar logo
от БНТ
20:40, 13.12.2024
Чете се за: 03:52 мин.
Други спортове
Слушай новината

В края на септемри 1981 година за домакин на летните игри през 1988 е избран Сеул. И това поражда поредната вълна от проблеми за олимпийското движение. Повечето държави от социалистическия блок нямат дипломатически отношения с Република Корея. Опасенията са дали не предстои пореден бойкот на игрите.

Тъмни облаци са надвиснали над корейското домакинство. Освен проблема със социалистическите държави, през 1985 година, Корейската народно-демократична република изявява претенции да бъде съ-домакин. Следват три години на преговори, в резултат на които предложението на МОК е в КНДР да се състоят някои от стартовете. Но, до това така и не се стига и в крайна сметка Северните съседи отказват да участват.

Междувременно повечето от социалистическите държави заявяват участие и игрите на 24-та олимпиада са първите след 12 години, които срещат великите сили на спортната арена. Организацията е брилянтна, усещането е за истински празник, а участниците са повече откогато и да било до този момент - 8 453 от 159 държави.

Трима плувци и една атлетка са големите герои на игрите. В басейна представителката на ГДР Кристин Ото чупи всички видове рекорди и печели 6 златни отличия. Единствената, която се опитва да достигне славата й е американката Джанет Еванс, която завършва с три титли. Двете обаче никога не излизат една срещу друга, защото плуват на различни дистанции.

При мъжете Мат Бионди се опитва да достигне рекорда на Марк Шпиц от 7 титли. Американецът не успява в първите две дистанции - остава със сребро и бронз, но в последните си стартове триумфира с 5 шампионски титли. На лекоатлетическата писта светът е зашеметен от американката Флорънс Грифит Джойнър.

Тя доминира спринтовите дистанции - печели бяганията на 100 и 200 метра, като поставя световен рекорд в дългия спринт, който все още не е подобрен 21:34. Триумфира и с американската щафета на 4 по 100.

За съжаление, едно от най-шумните медийни събития на игрите е дисквалификацията на канадския спринтьор Бен Джонсън след като печели спринта на 100 метра със световен рекорд - 9:79, побеждавайки Карл Люис във финала.

Няколко дни по-късно излиза резултатът му от допинг пробата се оказва положителен за забранения препарат станозолол.

Съветският гимнастик Владимир Артьомов печели 4 златни отличия, а румънката Даниела Съливаш е с 3 при дамите, изравнявайки сънародничката си Надя Команечи за рекордните 7 перфектни оценки от 10 в рамките на една олимипада.

Съветските отбори мъже и жени печелят последните групови титли преди разпадането на съюза. В скоковете във вода американецът Грег Луганис печели двата старта. Въпреки че удря главата си в трамплина при третия опит, той продължава и триумфира с трофея. Домакините дават на олимпийското движения новия флаг, който се издига на церемониите по откриване - изработен от коприна и извезан от най-големите корейски майстори.

Последвайте нашия канал "Спорт по БНТ" във Viber

Последвайте ни и във Фейсбук, за да сте винаги в час с последните спортни новини

Намерете БНТ в социалните мрежи: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok

Гледайте НА ЖИВО спорт безплатно на:

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Спортни новини 13.12.2024 г., 20:50 ч.
Спортни новини 13.12.2024 г., 20:50 ч.
Eвтаназират болни овце в Ямболско
Eвтаназират болни овце в Ямболско