ИЗВЕСТИЯ

Моите новини
Представиха българския F-16 в авиобаза "Граф...
Чете се за: 03:35 мин.
Празнуваме Цветница
Чете се за: 00:42 мин.

ЗАПАЗЕНИ

 

Шок, страх и ужас след опустошителното земетресение в Мианмар

Чете се за: 03:05 мин.
По света
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време -:-
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
      Снимка: БТА
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Над 1600 са вече жертвите на земетресението с магнитуд 7,7 в Мианмар, усетено и в съседните страни. Ранените са хиляди. Стотици остават под развалините. Поне 50 строителни работници са в неизвестност след рухването на небостъргач в тайландската столица Банкок. В Тайланд е потвърдена смъртта на 10 души, ранените са 42, в неизвестност остават 78. Предполага се, че 90 души за затрупани под отломките на жилищен блок в Мандалей, Мианмар. Хуманитарните операции в страната се затрудняват поради повредени пътища и инфраструктура, съобщи ООН.

      30-годишна жена e била извадена жива след 30 часа под отломките на жилищна сграда в Мандалей, Мианмар. Градът е само на 17 километра от епицентъра на земетресението. Спасителните работи в страната не спират, особено в Мандалей и столицата Найпидо. Оборудване и хора от чужбина вече са пристигнали в зоната на бедствието, но придвижването им се затруднява от щетите на летищата на двата града.

      Спасители са открили признаци на живот под руините на рухналия 33-етажен небостъргач в Банкок. Разтревожени семейства очакват новини за своите близки.

      "Наистина се надявам под купищата скали да има кухини, където хората биха могли да оцелеят."

      Спасителите са опитват да окажат помощ на затрупаните в рамките на 72 часа, колкото е реалистичният срок без храна и вода. В спасителните работи в Тайланд властите използват и роботи, които проникват в нестабилните структури.

      Таватчай Чатри, спасител: "Истинската трудност е плетеницата от всички срутени конструкции. Целият този бетон, който рухна, цели блокове от цимент и метал."

      Според прогнозен модел на американската геоложка служба жертвите в Мианмар може да са над 10 000, а загубите може на надхвърлят годишния брутен продукт на страната.

      По оценки на опозиционното правителство на националното единство стихията е повредила 2900 сгради, 30 пътни отсечки и седем моста. През 2021 г. военните свалиха с преврат избраното цивилно правителство, стигна се до гражданска война.

      Индия изпрати 80 спасители в помощ на Мианмар. Двете страни имат обща граница, дълга над 1600 километра. Китай предоставя помощ на страната в размер на близо 14 милиона долара. Хора и хуманитарни доставки изпращат Русия, Малайзия и Сингапур. Помощ обещаха и Съединените щати.

      Последвайте ни

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?