На международните пазари златото се търгува за около 2671 долара. Възможно ли е цената му да продължи да нараства - отговорът в рубриката "Лични финанси" на Светозар Костадинов в предаването "Денят започва".
Златото е известен като актив-убежище, когато инвеститорите искат да предпазят парите си.
Числата показват, че през 2024 г. благородният метал е на път да отчете най-силното си годишно представяне от 45 години насам. Една от причините е значимото търсене на жълтия метал от страна на централните банки, особено Китай.
При златото има две цени, на които можем да го купим - едната е "спот", а другата "фючърс". Двете са английски думи и лесно може да ги различим: "спот" е място, позиция, а "фючърс" - бъдеще.
Двете цени се променят постоянно. Обикновено спот курсовете за злато са по-евтини от фючърсните курсове. При спот цената покупко-продажбата се случва на момента и ние получаваме златото моментално, без пазарни прогнози.
От друга страна фючърсите върху злато са по-скъпи поради таксите за съхранение до датата на доставка и всички допълнителни разходи, които доставчикът може да направи.
Обикновено при ръст в стойността на американския долар има спад в цената на златото, тъй като намалява търсенето на този актив-убежище. Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп се обявява за слаб долар, но това не зависи от него, а от Федералния резерв, на който той няма как да повлияе. Индексът на щатския долар е мярка за стойността на щатския долар, спрямо кошница от чуждестранни валути. С него инвеститорите и потребителите могат да добият представа за относителната сила на долара и как той може да повлияе на цените на стоките и услугите, както и на търсенето на внос и износ. Освен това, когато икономическият растеж или по-високите лихвени проценти подкрепят долара, цените на златото се понижават. Въпреки това, ако доларът се покачва поради заплахата от мита, които да стимулират инфлацията, цените на златото и долара са склонни да се движат заедно. Последното е един от факторите в момента, след като Доналд Тръмп, който се зарече да въведе повече мита, ако спечели изборите в САЩ, както се случи.
Трябва да се следи и политиката на централните банки, основно по две причини. Първо, големи централните банки купуват огромни количества злато, което стимулира цените през следващата година.
Китай например има големи резерви в долари, които систематично се използват за закупуване на злато през периоди, когато китайският юан е слаб, както е в момента. Продължава низходящата тенденция на юана спрямо долара, а това означавало повишено търсене на злато от Китай, което също води до повишаване на цените.
Втората причина е, че Федералният резерв и останалите главни централни банки ще продължат своята действията по облекчаване на паричната политика през 2025 г., което ще повиши цената на златото.
От "Голдман Сакс" правят няколко прогнози - ако Федералният резерв намали лихвите с още 125 базисни пункта до края на 2025 г., то златото ще скочи със 7% до 3000 долара. Ако намалението на основните лихви е още по-голямо, то цената на жълтия метал може да достигне 3080 долара. Ако Федералният резерв намали лихвените проценти с 25 базисни пункта, златото може да нарасне само до 2890 долара.
Затова от банката смятат, че е по-добре да се следят действията на централните банки в частност ФЕД, а не какво се случва с долара.
Обобщено - златото поскъпва заради голямото търсене в Китай и други страни, очакваното понижение в основните лихви на ФЕД, ЕЦБ и други главни централни банки, както и геополитическото напрежение, което насочва инвеститорите към този актив-убежище.