НОВИНИ

Служебният кабинет представи проектобюджета за 2023 г.: Без ръст на минималната заплата, но преизчисление на пенсиите

Светозар Костадинов
от Светозар Костадинов
16:15, 20.10.2022
5426
Чете се за: 04:07 мин.
У нас
Снимка:
Слушай новината

Без ръст на минималната работа заплата. Това предвижда законопроектът за държавния бюджет за следващата година, който финансовото министерство ще внесе за обсъждане от социалните партньори през следващата седмица. Предвижда се обаче пенсиите да се преизчислят по швейцарското правило.

Промяна в минималната работна заплата през следващата година може да не се случи, тъй като служебното министерство няма правомощията да прави големи промени във финансовата политика на държавата. От финансовото министерство са разработили два законопроекта за държавния бюджет за следващата година. Единият отговаря на фискалните правила за дефицита, но при него се изискват значителни промени. Затова от ведомството ще предложат за разглеждане втори, който запазва политиките такива, каквито са били през тази година.

От финансовото министерство очакват годишната инфлация да намалее до 6.4%, а реалния растеж на брутния вътрешен продукт да нарасне с 1.6%.

Инфлацията да се успокои през следващата година, очакват от финансовото министерство. Причината е затягането на фискалната политика от европейските страни и Европейската централната банка.

"Комбинация от така насочената фискална политика и монетарната политика, която се предприема от ЕЦБ и ФЕД се очаква, че ще бъде по-нисък ръста на инфлацията", заяви служебният министър на финансите Росица Велкова.

През следващата година ще се запази същият размер на данъчните облекчения за деца. Има ръст в социалните и здравноосигурителните плащания от близо 5 млрд. лв. Няма заложена промяна в минималната работна заплата. Размерът на пенсиите обаче ще се увеличи.

"Всички промени, които бяха направени през 2022 г. както и е приложено швейцарското правило по кодекса за социалното осигуряване от 1 юли 2023 г., което също си е действаща законодателна норма", обясни Велкова.

Държавата очаква преизпълнение на приходите от 250 млн. лева, от данъци и 200 млн. от осигурителни вноски за тази година. Събираемостта от митниците също е добра, посочи Велкова. Очаква се и плащане по Плана за възстановяване и устойчивост.

"Очакваме да постъпят 2.6 млрд. лева, което е първото плащане по ПВУ, които ги очакваме да постъпят през месец декември, а там сме изпълнили всички мерки", заяви служебният министър на финансите.

Прогнозата за следващата година е приходите в държавната хазна да се понижат с близо 2%, спрямо тази, а разходите да нараснат с малко над половин процент. Очакваният дефицит, в който България ще завърши годината, е 5.4%. Това ни нарежда на четвърто място спрямо страните в Еврозоната.

"Като по-голям от нас са очакван дефицит за 2022 г. имат Латвия, която е на 7%, Франция - на 6.5%, и Малта, която очаква дефицит на 5.8%", посочи Росица Велкова.

Външният дълг на страната нараства до близо 16 млрд. лева през следващата година. Служебният министър обаче предупреди, че при запазване на действащите политики до 2025 г. държавният дълг може да достигне до 38% от БВП. А това може да бъде сериозно предизвикателство за набиране на дългово финансиране. През следващата седмица предложението за държавния бюджет ще бъде внесен за разглеждане от социалните партньори.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Йенс Столтенберг: Всички данни сочат, че Иран доставя дронове на Русия
Йенс Столтенберг: Всички данни сочат, че Иран доставя дронове на Русия
Георги Минчев пропусна дузпа, но спечели Купата на Латвия
Георги Минчев пропусна дузпа, но спечели Купата на Латвия