ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Спад при продажбите на българско вино на външния пазар

bnt avatar logo от БНТ , Репортер: Станислава Христова
A+ A-
Чете се за: 03:37 мин.
У нас

За последните 3 години износът е по-малък с около 10%

Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
Слушай новината

Спад при продажбите на българско вино на външния пазар. За последните 3 години износът е по-малък с около 10 процента, показват данни на Изпълнителната агенция по лозата и виното.

През 2024 година намаляват и площите, на които се отглеждат винени сортове грозде.

Така намалява реколтата и произведеното вино.

На този фон има и добра новина - покачва се изкупната цена на гроздето.

По-малко добито грозде и по-малко произведено вино след изключително горещата 2024 година, отчитат производители от долината на Струма.

През миналата година добивът за района е около 420 килограма от декар, докато в Черноморския район, по данни на Изпълнителна агенция по лозата и виното, той достига до 640 килограма.

"Реколтата е поне 30% по-ниска от средното за последните 10 години", заяви Никола Зикатанов, собственик на винарска изба.

"Липсата на влага, липсата на дъждове доведе до намаляване на добивите от 30 до 50% в зависимост от сорта", допълни Павел Граматиков, собственик на винарска изба.

А превърнато в цифри това означава 67 231 000 литра произведено вино за 2024 година или с близо 3 800 000 литра по-малко от това през 2023 г.

За справяне със сушата в една от големите винарски изби в района на Мелник от година вече имат изградено капково напояване.

"То е с европейска помощ, така че ние сме много благодарни, че можем да се възползваме от такива програми. Имаше производители в региона, които загубиха доста голяма част от реколтата поради суша, но ние я спасихме", коментира Милица Зикатанова, маркетинг и продажби във винарска изба.

Не навсякъде това обаче е възможно.

"Лошото е, че дори биенето на сонди на 100 - 150 метра няма дебит. Слиза се на доста сериозна височина и няма вода. Ако продължи да бъде времето такова, както беше през 2024 година, в рамките на две, три, четири години лозовите масиви ще изчезнат", заяви инж. Рада Виденова, председател на Национална лозаро-винарска камара.

"Министерството на земеделието предприе целенасочена политика, за да възстанови една голяма част от съоръженията на "Напоителни системи", така че да върнем нормалния облик на земеделските площи, а именно там да не наблюдаваме изсъхнали култури, ниски добиви, разочаровани стопани", каза още Янислав Янчев, заместник-министър на земеделието и храните.

На този фон покачване има единствено в средната изкупна цена на гроздето през миналата година, която се е повишила от 0,75 лв. за килограм през 2023 на 0,82 лв. за килограм за реколта 2024.

Въпреки трудностите и увеличените разходи за отглеждане на лозя и производство на вино през последната година, от бранша по долината на Струма не планират повишение в цените на виното.

Последвайте ни

ТОП 24

Най-четени

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?