НОВИНИ

Спортистите, които сложиха край на кариерата си през 2024-а: Даниел-Андре Танде – ски скокове

Следете поредицата представяща някои от най-големите шампиони, които казаха сбогом на спорта през 2024 година.

bnt avatar logo
от Константин Джаркин
19:35, 03.01.2025
Чете се за: 12:20 мин.
Спорт
Даниел-Андре Танде
Снимка: БГНЕС
Слушай новината

Олимпийско злато, рядко заболяване на кожата, животозастрашаващо падане, но и може би най-забележителното завръщане след него. Един от най-големите борци в историята на ски скоковете реши да окачи ските за добро на 11 септември 2024 г. Историята на Даниел-Андре Танде в атрактивния зимен спорт продължи десет години, сравнително кратък период за повечето елитни състезатели. Норвежецът обаче не е като останалите. Десетте сезона, в които взе участие, Танде достигна до най-зашеметяващите върхове, но и претърпя падения с нелеки приземявания. Буквално и преносно.

Все пак нека неизбързваме и отдадем заслуженото на един от най-добрите ски скачачи в последните десет години. Норвежецът направи своя дебют за Световната купа през втората половина на сезон 2013/14 на шанцата за ски полети в Бад Митерндорф. Още във второто си състезание Танде се нарежда сред точките, завършвайки 15-и и загатвайки за своя огромен потенциал. Въпреки доброто си представяне, Норвегия е една от силите в ски скока и напълно очаквано разчита на далеч по-опитни атлети като Андерс Бардал, Андерс Фанемел и Руне Велта, което означава че героят в нашата публикация прекарва известно време във втората по сила надпревара – Континенталната купа.

След добро представяне в летните състезания по ски скок, Танде започва сезон 2014/15 в „титулярния състав“ на Норвегия за Световната купа. Отново той показва на какво е способен, нареждайки се на осмо място на шанцата в Нижни Тагил, но поради непостоянството в неговите резултати, прекарва остатъка от сезона в Континенталната купа.

Норвежецът загрява за сезон 2015/16 с няколко участия във втората по сила надпревара и дори печели четири от първите пет състезания. Това се оказва достатъчно роденият в Нарвик скачач да се окаже сред имената за първия старт за Световната купа в Клингентал. Месец и половина след победата му на същата шанца за Континенталната купа, тогава 21-годишният Даниел-Андре Танде бързо се превърна в най-горещото име в зимния спорт, след като спечели първото състезание за сезона във висшия ешелон на ски скока.

И макар че това се оказа неговия единствен индивидуален успех, той добави и златен медал с отбора на Норвегия от световното първенство по ски полети в Бад Митерндорф, там където Танде прави своя дебют.

Сезон 2015/16 бе първият същински скок за норвежеца, който завърши на седмо място за Големия кристален глобус, но както гласи клишето – „най-доброто тепърва предстои“.

През 2016/17 Танде се установи сред най-добрите ски скачачи. Той завърши трети в генералното класиране за Световната купа и остана трети за престижния Турнир на четирите шанци. Историята обаче показва друго. Норвежецът водеше в класирането за Четирите шанци преди последното състезание в Бишофсхофен пред поляците Камил Стох и Пьотр Жила. След като разочарова в пресявките с 39-и резултат, Танде изглеждаше като сигурен победител след първия скок – 135 м, който го нареди трети. Но, съдбата каза своята дума в най-неподходящия момент. Комбинация между загуба на баланс във въздуха, както и изключително променливите метеорологични условия, опропастиха втория му скок и така той завърши едва 26-и, подарявайки победата на Стох.

Олимпийската година обаче бе на хоризонта и скачачът от Нарвик бе устремен да преглътне горчилката. Постоянството вече беше на лице, а върховите резултати не закъсняха. Норвежецът си тръгна и с двата златни медала от световното първенство по ски полети във Вилинген – в индивидуалното и отборното състезание, а преди Игрите в Пьончанг той спечели и надпреварата на голямата шанца в същия град за Световната купа. Южна Корея зовеше, а Даниел-Андре Танде беше готов да отговори. Норвежецът завърши на четвърто и шесто място в двете индивидуални състезания, но върховият момент в неговата кариера дойде в отборното, където Танде заедно с Роберт Йохансон, Йохан Андре Форфанг и Андреас Стйернер извоюваха олимпийско злато за Норвегия. За капак той отново завърши трети в генералното класиране за Световната купа и дори постави личен рекорд на ски полети – 243,5 м. на шанцата в Планица.

Сезон 2018/19 обаче предложи първото сериозно предизвикателство в кариерата на норвежеца. Танде бе диагностициран с рядкото заболяване на кожата – Синдром на Стивънс-Джонсън.

„Това е остро заболяване, при което имунната система започва да напада тялото. Проявява се вътре в устата и очите, получаваш сърбежи по цялото тяло и ако покрива повече от 20% от тялото ти, може да бъде фатално“, разкри скачачът от Нарвик в интервю за The Athletic.

„Не беше приятно да мина през това, но имах късмет, че беше хванато на време и успях да получа правилното лечение. Вече съм напълно излекуван“, добави той.

Рядкото заболяване, комбинирано с пандемията от КОВИД-19, определено попречиха на норвежеца да намери ритъма от предходните сезони и той отбеляза значителен спад в представянето си, въпреки че успа да завоюва златен медал от световното по ски полети в Планица през 2020-а и да запише две индивидуални победи за Световната купа във Висла и Рука.

Стигаме до края на сезон 2020/21, когато не само кариерата, а и животът му се озоваха в извънредна опасност. На същата шанца, където той стана световен шампион с Норвегия преди една година, Танде претърпя падане, което трудно би могло да бъде описано с думи.

Норвежецът изгуби контрол по време на тренировъчен скок и буквално се разби със скорост от над 100 километра в час. За негово щастие, медицинският екип на шанцата реагира светкавично и той веднага бе транспортиран в болница в словенската столица Любляна, където прекарва четири дни в медикаментозна кома. Последствията? Четири мозъчни кръвоизлива, пробит бял дроб и натрошена ключица.

„Казаха ми, че сърцето ми е спряло в период от три до пет минути. Дължа толкова много на медицинския екип“, заяви Танде пред The Athletic.

„Когато семейството ми разбра, че имам кръвоизлив в мозъка, те бяха изключително уплашени, че ще се събудя различен човек. Беше им казано, че съм в стабилно състояние, но това не носи позитивизъм в моето семейство. Брат ми Хакон почина през 2017 година. Той също беше в кома и доктори ни казваха всеки ден, че е в стабилно състояние, но за жалост той не успя да се пребори“, разкри норвежецът.

„След малко повече от седмица в Любляна, бях трансфериран в болница в Норвегия, където ми беше поставена титанова плоча в ключицата, закрепена с 10 пирона. Томографията показа две фрактури, но когато отвориха ключицата видяха, че всичко помежду ѝ е натрошено“, добави той.

Със сигурност една такава контузия и цялостното преживяване биха отказали повечето от спортистите. Но не и Даниел-Андре Танде. Първото нещо, което той казва на треньорския екип на Норвегия, след като се събуди от кома бе „няма да се отървете от мен толкова бързо“. Речено-сторено. Скачачът от Нарвик се завръща на шанцата само седем месеца след тежкото падане и в края на 2021 година се качи на подиума в Клингентал. Това обаче е нищо, в сравнение с надпреварата в Осло. Пред домашна публика, Танде завърши своето завръщане сред елита с осмата си и финална победа от състезание за Световната купа.

„Това наистина е един специален момент. Никога не бих очаквал да съм дори близо до подиума този сезон, но вече постигнах второ място в Клингентал и сега победата на родна земя е… нереална“, сподели въодушевено норвежецът след състезанието.

Последното постижение в неговата кариера е бронзов медал от отборната надпревара на световното първенство по ски полети във Викерсунд през 2022 г, но той вече нямаше какво да доказва.

Малко преди началото на сезон 2024/25 30-годишният Танде взе тежкото решение да каже „сбогом“ на любимия спорт. И макар да не извоюва така мечтания от всички Голям кристален глобус, скачачът от Нарвик постигна може би по-ценното нещо - победи себе си и влезе в сърцата на милиони фенове на спорта.

Осем победи за Световна купа, четири златни медала от световни първенства и олимпийски златен медал – кариера достойна за филм.

„След лошото ми падане в Планица преди малко повече от три години, ми отне време да осъзная, че страхът ми от ски скокове е по-силен, отколкото съм си мислил. Затова смятам, че сега е правилният момент да сложа край на кариерата си“, заяви норвежецът в интервю за сайта на ФИС.

„Винаги съм казвал, че да си ски скачач, трябва да имаш проблеми с главата, защото, разбира се, това е страшен спорт. Поемаш риск. Най-добрият скок е също толкова близко от това да се обърнеш и паднеш. Наистина добрите скокове са на лимита, а за да можеш да печелиш състезания, винаги трябва да си на лимита“, сподели Даниел-Андре Танде и пред олимпийския сайт.

Още от поредицата:

Последвайте нашия канал "Спорт по БНТ" във Viber

Последвайте ни и във Фейсбук, за да сте винаги в час с последните спортни новини

Намерете БНТ в социалните мрежи: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok

Гледайте НА ЖИВО спорт безплатно на:

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Магуайър остава в Манчестър Юнайтед до 2026 година
Магуайър остава в Манчестър Юнайтед до 2026 година
ЦСКА разкри плановете си за старта на зимната подготовка
ЦСКА разкри плановете си за старта на зимната подготовка