Всеки един спорт си има собствен герой, които се превръща в негово олицетворение. Във футбола, това са двамата големи – Лионел Меси и Кристиано Роналдо. В тениса – великата тройка – Роджър Федерер, Новак Джокович и Рафаел Надал. В плуването, това е Майкъл Фелпс. Най-титулуваният олимпиец с 28 медала, 23 от които златни, седем първи места на Игрите в Лондон, осем медала на предходните в Пекин, куп счупени световни рекорди и безброй постижения, които едва ли някога ще бъдат подобрени. Вече сме чули всичко за великия американски плувец. Затова фокусът на тази публикация е върху един от малкото, които се осмелиха да оспорват неговото могъщество, при това в любимата му дисциплина – бътерфлай.
Родом от далеч по-малък Сингапур, Джоузеф Скулинг още от ранна детска възраст дава заявка, че един ден може да стане първият златен медалист за своята държава. Неговият пра-чичо – Лойд Валберг, е първият представител на Сингапур изобщо, който участва на Олимпийски игри – в скока на височина, през 1948 г. Малкият Джоузеф обаче е привлечен от другия гвоздей на олимпийската програма – плуването. Още от ранна детска възраст, под ръководството на чичо си Винсент, той проявява талант, невиждан досега в страната му. През 2008 г, на Игрите в Пекин, „Летящата риба на Сингапур“ си прави паметна снимка с неговия идол – Майкъл Фелпс, за когото споменах малко по-горе. Нито един от двамата обаче не подозира, че техните пътища ще се преплетат отново съвсем скоро.
Година по-късно родителите на Джоузеф – Колин и Мей, предприемат нелекото решение да пратят сина си да продължи обучението си далеч от родния Сингапур. На 14 години Скулинг се озовава в Джаксънвил, Флорида, където успехите идват сравнително по-трудно.
„Дойдох тук и започнах да губя от всички – юноши, деца, които са пет години по-напред от мен. Губих, губих и продължавах да губя. Но с всяка загуба се приближавах все по-близко и по-близко. И когато наистина се впуснах с всичките си усилия, нямаше как да се предам“, разкри плувецът пред The Straits Times.
В Щатите, младият плувец се състезава под ръководството на испанеца Серхио Лопес, който впоследствие става национален треньор на Сингапур през 2015 г. Успехите не закъсняват, и след като постига време от 1:56.67 мин. на 200 м бътерфлай на Югоизточните азиатски игри през 2011 г, Джоузеф Скулинг се превръща в първия плувец от родината си, извоювал квота за олимпийски игри.
В английската столица година по-късно, тогава 17-годишният тийнейджър получава един от най-важните си уроци. Той завършва на 26-о място в сериите на 200 м бътерфлай. Минути преди да влезе в басейна, организаторите казват на сингапуреца, че не може да използва собствените си шапка и очила. Видимо това се отразява на неопитния плувец в момента, но със сигурност му помага за в бъдеще, както казва самият той.
„Всичко може да се случи. Трябва да си готов за всичко“, категоричен бе Скулинг.
Последва нов олимпийски цикъл, в който сингапурецът се установява сред най-добрите плувци в света. Това не остава незабелязано и обратно у дома. В Сингапур всеки един млад мъж трябва да бъде подложен на задължителна военна служба. Но за талантливия младок се прави изключение и така той може изцяло да се фокусира върху целта си. Той печели първия медал за родината си от световно първенство през 2015 г, когато се нарежда трети на почетната стълбичка на 100 м бътерфлай. Два месеца преди Игрите в Рио, на елитната надпревара „Остин Елит“, Скулинг загатва за това, което предстои и печели финала в коронната си дисциплина с време от 51.58 сек. А кой се нарежда втори? Майкъл Фелпс, на 0.07 стотни. Заявката е отправена.
В Бразилия, сингапурецът става все по-добър с всяко следващо плуване - 51.41 сек. в сериите, 50.83 сек. в полуфиналите. Припомняйки си емоциите преди финала, той казва:
„Започнах да си мисля, това случва ли се наистина? Това е моето състезание“.
Финалът на 100 м бътерфлай изправя най-добрите плувци на своето поколение един срещу друг. Майкъл Фелпс, Чад ле Кло, Ласло Чех и разбира се – Джоузеф Скулинг. 21-годишният талант доминира през цялата дистанция и с нов олимпийски рекорд – 50.39 сек, пренаписва историята на сингапурския спорт, печелейки първо злато за родината си от олимпийски игри. Ученикът победи учителя, а именно Фелпс бе първият, който поздрави съперника си след историческия триумф.
Не само, че се справи с идола си с лекота, „Летящата риба на Сингапур“ постигна и детската си мечта - да спечели златен медал от олимпийски игри, при това само на 21 години. Е, какво следва оттук?
За жалост, триумфът в Рио остава най-голямото постижение в неговата кариера. Самият той се определя като „прекалено самоуверен“ пред The Straits Times и споделя какво му е попречило да повтори успеха си.
„Мислих си, че няма нужда да работя толкова усърдно, както преди, защото вече бях достигнал това ниво“, категоричен е Скулинг.
Подготовката на националния герой за предстоящите Олимпийски игри в Токио бе доста затруднена. Освен спада в нивото на плуване, вече и задължителната военна служба чука на вратата му. Уговорката е Скулинг да влезе в армията след Токио 2020, но поради пандемията от КОВИД-19, Игрите бяха отложени с една година, също както и военното му задължение.
В японската столица, вече 25-годишният сингапурец разочарова с представянето си, след като не успя да преодолее сериите нито на 100 м бътерфлай, нито на 100 м свободен стил. Последва задължителната военна служба, и макар че първоначално му бе позволено да съчетава задълженията към армията, заедно със състезанията, тези негови права биват отнети през 2022 г, когато става ясно, че е употребявал канабис по време на Югоизточните азиатски игри във Виетнам.
Скулинг прекарва общо две години в армията, което значително повлиява на подготовката му за Игрите в Париж. И така на 2 април 2024 г, плувецът обяви края на неговата кариера в официалния си профил в социалната мрежа Instagram.
Да си изправен пред такава популярност и буквално да бъдеш боготворен в своята родина, определено би било трудно за проумяване за един 21-годишен млад възрастен. Джоузеф Скулинг обаче е далеч от един обикновен човек. „Летящата риба на Сингапур“ прослави родината си, както никой друг не го е правил и до ден днешен. И макар че кариерата му не се разви след златния медал на Игрите в Рио, само това бе напълно достатъчно Сингапур да бъде поставен на картата на олимпийските шампиони.
Още истории от поредицата "Спортистите, които казаха сбогом на спорта през 2024 година":