ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Сраженията в Нагорни Карабах продължават, жертвите са поне 59

Чете се за: 01:14 мин.
По света
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност 0:00
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Втори ден продължават ожесточени сражения между Азербайджан и Армения при оспорвания анклав Нагорни Карабах, международно признат като част от Азербайджан, но контролиран от етнически арменци. Съобщава се за поне 59 жертви.

      И двете страни обявиха обща мобилизация и въведоха военно положение в някои райони. Турция застана зад Азербайджан, Евросъюзът се обяви срещу външна намеса, Русия призова за незабавно спиране на огъня.

      Нагорни Карабах съобщава за загуба на над 30 войници. Самообявилата се република твърди, че е унищожила четири хеликоптера и 36 бронирани единици на Азербайджан и си е върнала загубени територии. Нагорни Карабах и Армения обвиняват Турция в оказване на пряка военна помощ на Баку.

      Араик Арутюнян - президент на Нагорни Карабах: Срещу нас воюва не само Азербайджан, но и Турция. Използват модерно въоръжение и боеприпаси на турската армия, а също дронове и самолети.

      Азербайджан признава за загуба на един хеликоптер с оцелял екипаж и съобщава за унищожаването на 12 арменски ПВО-системи. Баку обвинява Ереван в обстрел на гъстонаселени райони, където са загинали поне шестима цивилни, а 26 са ранени. Турция призова Армения да прекрати "окупацията" на Нагорни Карабах. Населението на Азербайджан е с тюркски корени.

      Реджеп Тайип Ердоган - президент на Турция: Време е за край на кризата в района, започнала с окупацията на Нагорни Карабах. Ще има мир едва след като Армения незабавно се изтегли от земите на Азербайджан.

      Руският външен министър Лавров е провел спешни разговори с ръководителите на Армения и Азербайджан.

      Дмитрий Песков - говорител на Кремъл: Призоваваме враждуващите страни към максимална въздържаност, отказ от всякакви военни средства за решаване на проблемите и избягване на стъпки към по-нататъшно изостряне на обстановката, която вече е във фаза на военно противопоставяне.

      Петер Стано - говорител по външната политика на ЕС: Позицията на Европейския съюз е ясна: Всяка външна намеса в този конфликт е неприемлива и трябва да бъде избегната.

      Нагорни Карабах с площ 4400 кв.км, се отдели от Азербайджан след рухването на Съветския съюз през 1991 г. Дотогава имаше статут на автономен район.

      Примирие от 1994-а се нарушава периодично. Поне 200 души загинаха при подновяване на конфликта между Армения и Азербайджан през април 2016 г., 16 са жертвите при сблъсъци от юли тази година.

      Свързани статии:

      ТОП 24

      Най-четени

      Водещи новини

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?