НОВИНИ

Сухата река: Коритото на река Турия спаси Валенсия от още по-голямо бедствие

Виктор Борисов
от Виктор Борисов
20:31, 01.11.2024
Чете се за: 04:27 мин.
По света
Снимка: БТА
Слушай новината

Комбинация от събития са довели до мащабните наводнения в района на Валенсия. Но самият град е спасен благодарение на инженерен проект, реализиран преди 60 години и с кръвта на над 80 души. Каква е причината за толкова сериозните наводнения в Испания, какво е спасило Валенсия и къде у нас са се случвали и ще се случват подобни потопи?

1957 година река Турия наводнява Валенсия и отнема 81 човешки живота. За да не се повтаря бедствието властите решават да пресушат реката, като изградят ново корито, което да заобикаля града. Построеният преди повече от 60 години канал спасява централната част на Валенсия този път.

"Тая вода - щеше да има вече вълна, между 9 и 12 метра височина. Това което ни спаси е ''сухата река'', обясни д-р Фирас Алшарани, лекар във Валенсия.

Доктор Фирас Ал Шарани, който работи във Валенсия, ни разказа, че града е спасен благодарение на канала. На актуални сателитни снимки ясно се вижда как съоръжението е спасило града от големите количества придошла вода.

" Коритото на река Турия, която дели Западната страна на Валенсия с тези села, които са много зле. А водата стигна до мостовете, тези мостове са високи поне 12 метра. 10-12 метра пълно с вода - това щеше да влезе във Валенсия и щеше да бъде много по-голяма трагедия в самия град", каза още д-р д-р Фирас Алшарани.

2014 година Аспарухово и 2023 година Царево идентична ситуация като тази във Валенсия се случва и у нас. Комбинацията от пренос на влажен морски въздух, незаконно строителство и релеф създават условия за перфектния потоп.

"Загребване на топъл и влажен въздух от морска повърхност в случая Средиземно море, при нас пък Черно море и засмукването му към брега и изкачването му към планински склонове при това изкачване влагата в този въздух става излишна и имаме увеличаване на валежите", обясни климатологът Симеон Матев.

А валежите са сериозни в случая на Валенсия - близо 500 литра на квадратен метър.

"Това са 50 кофи от 10л. на един квадратен метър", поясни Матев.

Климътът също допринася за все по-честите екстремни явления. Последните години Испания преживя един от най-горещите месеци в историята си. Затова и климатолозите призовават - да бъдем подготвени за бъдещето.


" Спечената почва, когато е изсушена от силното слънце, по-скоро играе ефект върху това да стане едно поройно наводнение, каквото е станало там", каза климатологът.

"Помним разрушителните наводнения в Германия през 2021, когато загинаха много хора. Има много прилики с това, което се случи в Испания. Хората не бяха подготвени, не бяха подготвени за тези огромни количества вода. Затова е Необходимо да имаме планове как се реагира при такива събития. Необходимо е предупрежденията на властите да достигат до хората, за да могат те да предприемат действия и да се спасят. И трябва да сме готови за по-екстремни явления в бъдеще", обясни хидрологът проф. Хана Клок.

Снимки: БТА

Днес вече бившето корито на река Турия е превърнато в линеен парк.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
БНТ с ново разкритие: 100 гласа разлика между видеонаблюдението и протокол от СИК в Гърмен
БНТ с ново разкритие: 100 гласа разлика между видеонаблюдението и протокол от СИК в Гърмен