ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Тестват ваксина в САЩ, републиканците с нов план за справяне с кризата

Чете се за: 01:18 мин.
По света
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време -:-
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Снимка: БГНЕС
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      В САЩ за първи път от 12 дни броят на заразените е под 60 000. През изминалото денонощие в страната са потвърдени нови 57 000 случая, починали са близо 700 души. Започна и трета фаза от тестването на ваксина, за която се предполага, че може да бъде ефективна срещу COVID.

      Ваксина, която би могла да бъде готова още през октомври - такива са най-оптимистичните надежди на група учени от Сакременто. В местен институт започва трета фаза от тестването на ваксина срещу коронавируса. 300 доброволци ще трябва да се заразят, но по естествен път. Половината от тях ще получат ваксина, а другите - плацебо. Целта е да се провери какъв е ефектът от разработената ваксина в реална болница и върху реален пациент.

      Кели Бенедети, доброволец: Първоначално се притеснявах да участвам, но мъжът ми е лекар и ми каза, че като вижда колко много хора се заразяват, е почти неизбежно това да се случи и на нас. Казах си - ако мога да помогна с нещо за намирането на лечение, защо пък не.

      д-р Грег Хачиган, изследовател: Важно е да проследим какви симптоми развиват хората, които са получили ваксина и колко тежки са те. Оптимисти сме, че нашата разработка ще бъде ефективна и че ще допринесем в борбата с вируса.

      Поредна финансова инжекция за американската икономика, този път на стойност 1 трилион долара, обмислят сенатори републиканци. По думите им, това е нова предприемаческа структура, която ще даде силен тласък на бизнеса и гражданите.

      Законопроектът предвижда допълнителни 16 млрд. за тестване, около 100 млрд. за образование и еднократни помощи за малкия и среден бизнес. Има промяна при седмичното обезщетение за безработица - от 600 на 200 долара.

      Пандемията и фактът, че продължава да бъде извън контрол в щатите, очаквано доминира и кандидат-президентската кампания. Кандидатът на Демократите Джо Байдън не пропуска да критикува пренебрежителното отношение, което Доналд Тръмп има към опасността, която вирусът носи. А президентът-републиканец мени мнението си почти всяка седмица и ту го нарича "опасен враг", ту твърди, че тази зараза не е достатъчно опасна, за да блокира американската икономика. Това, в което Тръмп остана категоричен през изминалите 8 месеца, е неизменното твърдение, че COVID-19 е "китайски вирус". Според последните проучвания, Байдън има преднина от поне 10 пункта, като за него вече биха гласували голяма част от щатите, които на предишните избори донесоха победата на Тръмп.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?