НОВИНИ

"Топлофикация София" е задлъжняла с 1,3 млрд. лв. - ще се намери ли решение на кризата в дружеството?

Паулина Найденова
от Паулина Найденова
18:10, 04.09.2022
Чете се за: 09:12 мин.
У нас
Снимка:
Слушай новината

1 млрд. и 300 млн. лв. са дълговете на "Топлофикация София". За последната година и половина е съкратена 15% от администрацията на дружеството.

Столичният общински съвет, който е принципал на "Топлофикация”, представители на Българския енергиен холдинг и служебният министър на енергетиката Росен Христов сформираха работна група за излизане от кризата. Междувременно сметките за парно се оказаха сгрешени и започна корекция.

Със студени радиатори, така много потребители на "Топлофикация София” очакват да преживеят зимата заради високата цена на парното. Последното поскъпване е от 1 юли с 40%.

"Нощно време не пускам парно, слагам си юрганчето. Сутринта някъде към 6 часа, понеже съм хубаво изложение, ме грее слънцето. Дори правя икономии на водата. Нещо, когато изплаквам и чистя, я оставям за тоалетната. Имам две кофи", разказва Снежинка Божилова – клиент на "Топлофикация София".

БНТ: На какво ще се отоплявате зимата?

Снежинка Божилова: На нищо, на въздух. Спряла съм всичко

Въпреки неясното бъдеще на „Топлофикация София”, институциите уверяват, че газ за зимата ще има.

"Топлофикация София" не е просто общинско дружество, то осигурява на близо 1 млн. софиянци топлинни услуги. То е важно, стратегическо за енергийната сигурност на страната. Имаме уверението, очаквам обаче и съм поставил ясни изисквания то да бъде облечено с документи, договор с "Булгаргаз", че ще бъдат гарантирани количествата за София. Такoва уверение не веднъж публично получихме от министъра на енергетиката. Така че газ ще има, въпросът е на каква цена. Тя трябва да е достъпна, поносима и не може цялото поскъпване да бъде прехвърлено на хората, ние няма да го позволим", каза Георги Георгиев – председател на Столичния общински съвет.

Георги Георгиев: Настояваме за договор за доставките за "Топлофикация София"

"Булгаргаз” не може да спре да подава газ към топлофикационните дружества по закон. Аз искрено се надявам, че най-накрая ще се намери решение на този проблем", коментира Деница Златева – изпълнителен директор на обществения доставчик.

От Общинския съвет очакват заради рекордните цени на природния газ задълженията на "Топлофикация София" да се увеличат с нови 500 млн. лв. до края на годината.

"Задълженията са близо 1 млрд. и 300 млн. лв. За последното десетилетие това е размерът на дълга. Огромна част от разходите на "Топлофикация" са всъщност разходи за природен газ. Над 93% от себестойността на топлинната енергия е природният газ. Задълженията на дружеството са от разликата курс купува и курс продава в цената на природния газ. В момента реалната цена е 300 лв. на мегаватчас, одобрената от КЕВР цена е около 122 лв. - разлика от близо 180 лв.", обясни Георги Георгиев.

Задълженията към "Булгаргаз" са близо 340 млн. лв. Останалото трябва да бъде платено на Българския енергиен холдинг.

Ще търсим дълговете от "Топлофикация". Защото с тези цени на природния газ, през отоплителния сезон "Булгаргаз" няма финансови средства, за да компенсира тези неплатени задължения от страна на топлофикационните дружества и най-вече на "Топлофикация София", заяви директорът на "Булгаргаз".

За да се погасят задълженията, от Столичния общински съвет разчитат на помощ от държавата.

"Държавата затова е държава, да се намеси както го направи с горивата - 25 стотинки за литър. 03:03 Тази разлика да бъде покривана, защото дали е електрическа енергия или природен газ, все са различни енергоносители, но ги ползват винаги хората. Държавата определя през КЕВР цените на топлинната енергия и държавата определя цените на суровините на регулирания пазар. Ние не мислим, че е редно 800 млн. от парите на софиянци за детски градини, за училища, за улици, за почистване на улиците да бъдат инвестирани в "Топлофикация" при положение, че държавата си играе като котка с мишка. Това не може да се случва", категоричен е председателят на Столичния общински съвет.

Деница Златева: Близо 400 млн. лева дължи "Топлофикация София" на "Булгаргаз"

За да се намалят разходите на дружеството са направени съкращения на административния персонал с близо 15% за последната година и половина. Ограничени са разходите до най-належащите за дружеството. Тоест за плащане на заплати, осигуровки, гориво, резервни части.

Изглежда, че планът за модернизация на съоръженията все повече се отлага. Част тях не са сменяни повече от 50 години. За да бъдат модернизирани, трябва да се привлече международен инвеститор, който да вложи близо един милиард лева.

"Трябват нови мощности, които произвеждат електрическа енергия. Тя се изкупува на висока цена, защото е чиста енергия и от това всички модерни предприятия печелят. Това трябва да се случи и с "Топлофикация". Всички текущи разходи, обичайно за едни 50-годишни котли или 30-годишни съоръжения са много по-големи в сравнение с новите мощности", обясни Георги Георгиев.

БНТ: С каква компания преговаряте?

Георги Георгиев: Ние не преговаряме, ние сме изработили един план, който е одобрен от Общинския съвет, международна американска компания изготви план, очерта какво трябва да се направи. Ние следваме този план и предстои да обявим процедура за привличане на външен инвеститор.

План Б за излизане от кризата е от общинско, дружеството да стане държавно. Този въпрос обсъжда работна група, в която участват представители на местния парламент, Българският енергиен холдинг и служебният министър на енергетиката – Росен Христов.

"Топлофикация", ако държавата толкова искаше, щеше да я е взела. Истината е, че и държавата ще се сблъска със същия проблем. Предимството на това да бъде общинска е, че общинският съвет, пряко избрани 61 съветници, имат възможността да контролират случващото се в дружеството, да изискат проверки, анкетни комисии", обясни Георги Георгиев.

Столичният общински съвет обаче настоява дружеството да остане публично, тоест да бъде на държавата или общината, за да не се стигне до там цял град да станат "заложници на някоя частна компания".

Междувременно "Топлофикация София” започна частична корекция на сметките за парно и топла вода, издадени след 9 юли 2022 г. Тя касае абонатите, които имат да доплащат. На сумата, с която те надвишават прогнозно начислената енергия ще се прилага ставка 9, вместо досегашните 20% ДДС. Парите от коригираните сметки ще бъдат приспаднати от следваща дължима фактура или възстановени на каса. Павлина Кирилова намира грешка и в сметката си за топла вода.

"65 лв. миналия месец, този месец 100 лв. топла вода. Аз съм сама жена и правя икономии. Някой път направо умираме от студ, пускам малко и изключвам, треперя, ама не пускам, защото няма пари откъде, пенсията малка, как да плащам аз ток, вода, "Топлофикация", споделя тя.

А кризата все повече се задълбочава, след като природният газ поскъпна с близо 19% за септември и надхвърли 350 лв. за мегаватчас. От "Топлофикация София” заявиха, че засега няма да подават заявление с искане за увеличение на цената на парното и топлата вода за предстоящия отоплителен сезон.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube: https://go.bnt.bg/youtube

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Макс Верстапен все по-близо до титлата във Формула 1 след триумф на домашното Гран при на Нидерландия
Макс Верстапен все по-близо до титлата във Формула 1 след триумф на домашното Гран при на Нидерландия
Патриарх Неофит е в болница
Патриарх Неофит е в болница