САЩ и Иран ще седнат на масата за преговори за ядрената програма на Техеран. Разговорите ще бъдат тази събота в Оман, като се очаква двете делегации да бъдат водени от високопоставени дипломати. По време на първия си мандат Доналд Тръмп едностранно прекрати споразумението за ядрената програма на Иран.
Месец, след като първоначално подхвърли идеята за преговори с Иран, Доналд Тръмп вече уверено твърди, че разговорите предстоят. Очаква се представители на Техеран и Вашингтон да се срещнат тази събота в Оман, макар преди месец върховният лидер на Иран аятолах Али Хаменей публично да отхвърли поканата на американския президент. Тръмп засегна темата по време на срещата си в Овалния кабинет с израелския премиер Бенямин Нетаняху.
Доналд Тръмп, президент на САЩ:
"Водим директни преговори с Иран, разговорите ще са в събота. Това е много важна среща и ще видим какво ще стане. Мисля, че всички сме съгласни, че постигането на споразумение е за предпочитане пред очевидното. А очевидното решение не е нещо, в което бих искал да участвам, нито пък Израел. Правим всичко възможно да го избегнем, но това е много опасен въпрос. Надявам се разговорите да са успешни и това ще е в интерес на Иран."
Бенямин Нетаняху, премиер на Израел:
"Имаме обща цел - Иран да няма ядрени оръжия. Това може да бъде постигнато изцяло по дипломатичен път, както беше направено в Либия. Но каквото и да стане, ще направим всичко възможно Иран да не се сдобие с ядрено оръжие."
Иранският външен министър Абас Арагчи потвърди за срещата в Оман, но с уточнението, че разговорите ще са "непреки" и на високо равнище. Преди това той коментира, че не може да се очаква Техеран да седне на масата за преговори с държава, която заплашва с военни действия.
Абас Арагчи, външен министър на Иран:
"Това е колкото възможност, толкова и тест. Топката е в полето на Съединените щати."
Прекратяването на ядрената програма на Иран от десетилетия е сред ключовите теми в дневния ред на американската дипломация. През 2015 г. Барак Обама постигна споразумение с Техеран, който се съгласи да не разработва ядрени оръжия в замяна на отпадането на част от санкциите срещу страната. Тогава сделката беше подписана още от Китай, Франция, Германия, Русия и Великобритания.
С идването си на власт през 2016 г. Доналд Тръмп едностранно оттегли Съединените щати от ядреното споразумение. От Международната агенция за атомна енергия съобщават, че в годините след края на сделката, Иран се е снабдил с големи количества обогатен уран.