От "Продължаваме промяната" продължават с разговорите за кабинет и днес обсъдиха вътрешна сигурност и регионалното развитие с БСП, "Има такъв народ" и "Демократична България". На тема вътрешна сигурност се обединиха около това, че трябва да се направи функционален анализ на министерството на вътрешните работи, както и да се помисли върху нов закон за МВР. Ще има одити във водния сектор и програмите за саниране.
БСП настояха за пълен преглед и анализ на МВР , а след него и за изготвяне на изцяло нов закон за силовото ведомство.
Към днешна дата МВР е с най-големия бюджет в страната и с тенденцията да расте ако се запази сегашният му начина на работа , състав и изобщо структура, каза Иван Иванов от БСП.
От партията на Слави Трифонов предлагат общ закон за национална сигурност. Те са за изваждане на пожарната и гражданска безопасност от МВР и създаване на ново министерство на бедствията и авариите. Смятат, че трябва да се изгради държавна агенция за киберзащита. Съгласни са да се направи анализ на МВР, но и финансова ревизия.
Правени са всяка година или през година са правени финансови ревизии на МВР и са установявали нелицеприятни неща, каза Николай Радулов от "Има такъв народ".
От "Демократична България" смятат, че институциите, които трябва да се борят с корупцията, срещу която се обявяват всички се управляват от зависими лица и настояват тя да се изкорени.
Тя доведе до сътресение на цялата политическа система , предсрочни избори , дестабилизация и политическа криза, каза Атанас Атанасов от "Демократична България".
"Продължаваме промяната" искат да има закон за обществения ред и закон за оперативно издирвателната дейност. Искат да се наблегне и на езиковото обучение на служителите на реда.
Особено имайки предвид, че голяма част от престъпленията се извършват не само на територията на страната, а са международни или свързани с документи, които са на чужди езици, каза Асен Василев от "Продължаваме промяната".
Две бяха основните заявки в обсъждането по тема регионално развитие - подобряване на водната инфраструктура и децентрализацията.
Планираме одита на ВиК холдинга, одит на управлението на язовирите и също така е много важно изграждането на онлайн мониторингова система за реално време, каза Йордан Терзийски от "Продължаваме промяната".
И останалите партии - БСП, ИТН и ДБ, видяха проблеми в създадения ВиК холдинг, както и в изоставането на малките и отдалечени общини.
Проблемът е там където не е развито, а традиционно това е колкото е по-малко населеното място, колкото е по отдалечено от столицата, толкова е по неоправдано, толкова е по-бедно това място, каза Гроздан Караджов.
От ДБ изразиха остра позиция срещу прекалената централизация в държавата.
Да прекратим този модел на прекалена централизация на държавата, той беше засилен през последните 10 - 12 години, за да може да бъде канализирана и корупцията, каза Зарко Маринов, "Демократична България".
За насочени регионално политики настояват от БСП.
Ако си представим, че един бюджет е сто единици, той не може да стане 120 ако направим една децентрализация, но той може да бъде използван с предимство, там където е създаден, или да стимулираме развитието на един или друг регион ако имаме такава политика, каза Асен Гагаузов от БСП.
По време на обсъждането отново беше лансирана идеята за ново териториално делене в страната със 7 областни градове, вместо 28.
По темата работиха: Цветелина Катанска, Десислава Маркова