НОВИНИ

В деня на хората с увреждания: Проблеми и трудности при реализацията им на пазара на труда

Цанка Николова
от Цанка Николова
20:47, 02.12.2024
Чете се за: 03:47 мин.
У нас
Снимка: илюстративна
Слушай новината

В международния ден на хората с увреждания - неправителствени организации настояват лекарите от ТЕЛК и НЕЛК да имат достъп до националната система за здравните досиета на пациентите с увреждания - така ще могат да проследяват състоянието и здравния статус на човека. Липсата на специалисти в комисиите е друг проблем, за който алармират. И предлагат - ако липсва конкретен специалист, досието да се преразпределя към друга комисия. Хората с увреждания у нас срещат и трудности при реализацията на пазара на труда.

Тя не вижда по рождение. Завършила е Консерваторията с оперно пеене, отделно има музикална педагогика и педагогика за хора със затруднения. От 2016 година работи като музикален педагог в дневен център за деца и лица с епилепсия. През годините е получавала много откази. Но не се предала.

Кристина: "На пръв поглед, когато в кабинета за интервю влезе един човек с увреждане - било сляп, било на количка, хората трудно се абстрахират от физическия проблем. За тях винаги той е приоритет, а не възможностите."

Заради горчивия си опит Кристина има апел към работодателите:

"Не се страхувайте да наемате хора с увреждания, защото те също могат да бъдат толкова конкурентноспособни на пазара, колкото и хората без никакви физически проблеми."

А преди да се реализират хората с увреждания минават по труден път.

Георги Колев, Съюз на инвалидите в България: "Достъпността на архитектурната, на транспортната и комуникативната среда, защото ако е достъпна средата - всяко едно дете ще може да излиза, да ходи на градина, на ходи на училище, в последствие да се образова в университет и сам да си намери работа."

Елка Тодорова, Национално сдружение на работодателите на хората с увреждания: "В експертното решение на ТЕЛК пише според възможностите - какво значи това според възможностите - всеки един човек може да кандидатства за различна длъжност дори. За различната длъжност, възможностите на човека с увреждане също са различни. Т.е. не може да гледаме медицинския модел как да казваме кой има право на труд, кой може да работи при еди какви си условия."

В Асоциацията на родители на деца с епилепсия, например, непрекъснато постъпват жалби от пациенти с намален процент на ТЕЛК.

Веска Събева, Асоциация на родители на деца с епилепсия: "Човек, който падне под 50%, досега е бил в системата на ТЕЛК, той остава без здравно осигуряване. Което означава, че този човек не може да отиде да проследява по-нататък здравния си статус, той трябва да започне да запазва, той няма пенсия, той няма доходи, няма нищо, той започва от пълната нула."

А от позицията на вече работещ човек Кристина има какво да каже и на хората със затруднения:

"Знам, че е трудно. Много рядко ще стане от първия път, почти е невъзможно. За съжаление на доста врати ще им се наложи да почукат, но никога да не губят кураж и винаги да търсят възможности."

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Спортни новини 02.12.2024 г., 20:50 ч.
Спортни новини 02.12.2024 г., 20:50 ч.
Ботев Пловдив осъди поведението на собствените си фенове след дербито с Локомотив
Ботев Пловдив осъди поведението на собствените си фенове след дербито с Локомотив