За 31 000 души в Община Ардино се грижат едва двама лекари
В Деня на българския лекар поглеждаме към медиците, от които в следващите години ще зависи здравето на нацията. Тенденцията - голяма част от завършващите да искат да заминат в чужбина продължава. Днес обаче ви срещаме с няколко абсолвенти от Медицинския университет във Варна. Как виждат бъдещето си те и склонни ли са да работят в по-малки населени места?
От малки Вероника и Ирина мечтаят да станат лекари. Искат да помагат на болните и на техните семейства. Сега им предстои завършване и важен избор - дали да останат в България.
"Тъй като смятам, че тук имаме едно прекрасно място, възможности, положително съм настроена към това, което имаме тук", сподели Вероника Вичева, абсолвент - кардиология, МУ-Варна.
"Смятам да пробвам първо в България. Израснала съм тук, семейството ми е тук и искам да съм при тях", обясни Ирина Илиева, абсолвент - вътрешни болести, МУ-Варна.
За колегите им Йордан и Илиян заминаването зад граница също не е опция. Но и двамата са наясно с професионалните предизвикателства, които им предстоят.
"По мои, все още студентски наблюдения, най-големият проблем е, че лекарите се ограничават да работят в рамките на клинични пътеки и това, което те им позволяват. Докато пациентите изискват индивидуален подход", категоричен е Йордан Георгиев, абсолвент - хирургия, МУ-Варна.
"Лекарската професия е с голяма ангажираност, нерядко професионалните ангажименти изяждат от времето за семейството и почивка. Така че нощните смени и дежурствата са основните предизвикателства пред лекарите", отбеляза Илиян Кънчев, абсолвент - кардиология и вътрешни болести, МУ-Варна.
На другия край на България - в Родопите достъпът до лекарска помощ в по-малките населени места е ограничен. По постоянен адрес в Община Ардино живеят 31 000 души. Според здравната карта на страната за тях са нужни 9 лекарски практики. Само 2 обаче функционират - и то в общинския център. Останалите 7 - в селата са незаети. До миналата година за пациентите в село Боровица се грижи пенсиониран лекар от Стара Загора. След смъртта му местните са принудени да пътуват десетки километри, за да стигнат до медицинска помощ.
"Лекар нямаме, какво да правим. И хората оттук отиват в Кърджали без направление, влизат у частни лекари и така", разказа Сабри.
"Еми, едни викат бърза помощ, които имат коли отиват в града", обясни Раим.
"Зимата сняг, заледени пътища, всеки няма джип като нас, с леки коли. И време – половин-един час път имаме оттук до Кърджали зимата", подчерта Тунджай.
За да привлече нови лични лекари, Община Ардино отпуска допълнително по 1000 лева за всеки медик, решил да открие практика в района. Готова е да предостави и безплатно жилище. До момента обаче местата остават незаети. Според управителя на болницата в града, причините са комплексни.
"Трябва да е изживял голяма част от житейския си опит, да търси уединение и спокойствие, за да дойде в краища като нашия. Спокойно да практикува, така че и той да е добре. Би трябвало да има най-малко 1500 човека, а трудно ще ги събере от махалички и от малки населени места", каза д-р Гюнер Осман, управител на МБАЛ "Ардино".
Хората в Боровица смятат, че проблемът е най-вече материален.
"То синът ми е също зъболекар и какво да ви кажа, значи ниско заплащане, според мен, отначало почна тука, почна да взимат пари за ток, това-онова и се отказа. Какво да се прави", коментира Сабри.
"Колко кметове имаме, казваме тъй и тъй. Вика, няма лекар. Как да няма. Да плащат хубаво. Обаче най-малко сигурно 3000 - 4000 лева, за да бъде тук. Районът е много голям. Може и 5 да получи, не знам сега. Обаче трябва ни лекар", подчерта Раим.
И докато в Родопите недостигът на медици е огромен, абсолвентите от Варна признават, че не са склонни да работят в малки населени места.
"Ако условията биха могли да се променят, тогава бих се замислила, но на този етап отговорът е - не", каза Вероника Вичева, абсолвент, кардиолог, МУ-Варна.
"Аз съм от по-малък областен град, където в болницата също има недостиг на кадри. За в бъдеще бих работил в такова място, но в момента съм се насочил да остана във Варна, защото възможността да се научим тук е по-голяма", смята Йордан Георгиев, абсолвент хирургия МУ-Варна.
Параграф 22. На ход е държавата.