НОВИНИ

Вълчитрънското златно съкровище гостува в Националния исторически музей

вълчитрънското златно съкровище гостува националния исторически музей
Снимка:
bnt avatar logo
от БНТ
14:29, 21.04.2022
Чете се за: 02:37 мин.
Култура
Слушай новината

Вълчитрънското златно съкровище може да бъде видяно от посетителите на Националния исторически музей в новото пространство, представящо тракийската култура през Къснобронзовата и Ранножелязната епохи. Експозицията му е благодарение на сътрудничеството с Националния археологически институт с музей към БАН, отбелязват от НИМ.

Вълчитрънското златно съкровище е едно от най-енигматичните съкровища, откривани в българските земи. Намерено е случайно през 1924 г. при обработка на земя около с. Вълчитрън, Плевенско. То е с общо тегло 12.4 килограма и се състои от тринадесет предмета – седем капака, голям съд (кантарос), четири чаши и трисъставен съд.

Първоначално откривателите се съмняват, че предметите са от злато. Това довежда до решението някои от капаците да бъдат отрязани с лозарска ножица и парчетата да бъдат занесени в Плевен, където е потвърдено, че материала е злато. Плевенски златар информира Народния археологически музей в София и на 7 януари 1925 г. съкровището е занесено там, като отрязаните парчета от него така и не са открити.

Съкровището от Вълчитрън е един от най-ярките и интересни образци на древната торевтика (изкуството на обработка на метала) познати днес.

Сред изследователите все още продължава дискусията за датировката на производство на съкровището. Част от учените поставят изработката му в периода на Средната бронзова епоха (2000 и 1600 г. пр. Хр.), докато други се обединяват около периода на Късната бронзова епоха (1600 - 1200 г. пр. Хр.)

Освен полемиката за датировката на Вълчитрънското златно съкровище, все още продължават и дискусии относно принадлежността му към културно-историческите области на Балканския полуостров.

Някои от учените поддържат теорията за произход от териториите на средното течение на Дунав, други го свързват с цивилизациите от Анатолия от предхититския и хититски периоди. Съществува и предположение за връзка с Микенската цивилизация.

Независимо от всички теории Вълчитрънското съкровище, заедно с Панагюрското златно съкровище са най-великолепните паметници на тракийската култура.

Златното съкровище от Вълчитрън може да бъде видяно в Националния исторически музей от 28 април до есента на 2022 г.

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Вагит Алекперов се оттегля от ръководството на "Лукойл"
Вагит Алекперов се оттегля от ръководството на "Лукойл"
Дъжд бави програмата в Барселона и мача на Григор Димитров
Дъжд бави програмата в Барселона и мача на Григор Димитров