This is a modal window.
Европейската комисия в България провежда информационна кампания за популяризиране на гражданското образование у нас. От 2020 година учениците в 11. клас започнаха да учат предмета Гражданско образование.
Изпълнителният директор на организацията "Софийска платформа" Луиза Славкова разказа в "Денят започва" по БНТ, че заедно с представителството на ЕК у нас работят в две посоки - в подкрепа на учениците и в подкрепа на преподавателите. Направени са видео уроци, базирани на 36-те урока, които се преподават в час и разглеждат по един по-разчупен и интересен начин всяка от темите.
"Защото, когато говорим за абстракции като демокрация, равенство, свобода, е много трудно един млад човек да си го представи - да го пипне, както се казва. Затова положихме усилия да направим тези видео уроци по начин, привлекателен за гледане от един млад човек. А в подкрепа на преподавателите направихме едно помагало, което на практика им дава допълнителни инструменти как да преподават по един интерактивен начин такива теми", обясни Славкова.
Според Димитрина Арнаудова, която е учителка в Челопеч, видео уроците задават една много хубава динамика и са прекрасна база за изграждане на един интерактивен и позитивен час, който да отключи желанието на учениците за диалог, за дискусия.
"Този предмет не е статичен. Той излиза многократно и многопластово от класната стая тогава, когато се преподава пълноценно, когато се преподава с желание", каза още учителката.
Луиза Славкова допълни, че е добре учениците да могат да правят връзката с наученото по други предмети.
"Наблюдавахме доста често, че при учениците няма ниво на осмисляне по теми, които те са говорили. Затова целият наш опит отива в тази посока - какво е практичното, което те могат да си вземат, за да остане знанието на ниво устойчиво разбиране на концепциите", каза още тя.
Вижте още от разговора във видеото.