НАТО остава гарант, че Украйна ще получи най-добрата позиция при евентуални преговори - това каза генералния секретар на Алианса Марк Рюте по време на срещата на министрите на отбраната от НАТО в Брюксел. В нея днес се включи и украинският военен министър Рустем Умеров. Разходите за европейска отбрана са основна тема. Новият американски министър на отбраната Пийт Хегсет повтори призива на Доналд Тръмп, че съюзниците трябва да увеличат военните си разходи до 5% от Брутния вътрешен продукт.
Вижте повече в прякото включване на Десислава Апостолова от Брюксел
Марк Рюте, генерален секретар на НАТО: “Важното е, че стигаме до съгласие и то е следното: първо - имаме нужда от мир в Украйна. Второ - трябва да сме сигурни, че Украйна е в силна позиция. И трето - както вие, Пит казахте, ние никога, никога повече не бива да допускаме ситуация като от Минското споразумение, при която липсва траен мир.”
Пийт Хегсет, министър на отбраната на САЩ: “Известно е, че целият свят и Съединените щати инвестират и се интересуват от мир, договорен мир. Както каза президентът Тръмп, от спиране на убийствата. И това ще изисква и двете страни да признаят неща, които не искат. Ето защо мисля, че светът е щастлив да има президента Тръмп. Само той в този момент може да свика силите, за да донесе мир и този знак е добре дошъл знак. Моята работа като министър на отбраната, работещ заедно с НАТО, е да гарантирам, че отбранителните способности на този алианс са възможно най-силни и стабилни, за да възпира всяка бъдеща агресия на континента. Това е нашата роля - да бъдем лидери в НАТО и това ще продължим да правим.”
Себастиен Льокорню - министър на отбраната на Франция: “По същество срещата днес повдига въпроса за бъдещето на Алианса. НАТО е най-важният и силен военен съюз в историята. Това е историческа истина, но въпросът е дали това ще е така и след 10 или 15 години.”
Борис Писториус - министър на отбраната на Германия: “Жалко е и аз самият смятам така, че администрацията на Тръмп вече направи публични отстъпки на Путин, преди дори да са започнали преговорите. Според мен би било по-добре да говорим за възможно членство на Украйна в НАТО или възможна загуба на територия от страната първо на масата за преговори, а не предварително да сваляме тези теми от масата за преговори.”
снимки: БТА