ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Войната в Украйна и сигурността в Европа: Зеленски е готов за разговор с Путин при изготвен мирен план

Чете се за: 07:20 мин.
Сигурност и правосъдие

В Мюнхен се провежда тридневна конференция по сигурността

Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
Слушай новината
  • Засилването на сигурността в Европа и войната в Украйна са в центъра на разговорите на Мюнхенската конференция по сигурността.
  • Световният политически елит се събра на тридневна конференция по сигурността в Мюнхен.
  • Форумът е по-решаващ от всякога и поставя на карта познатия ни до момента световен ред.
  • Очаквано в първия ден от разговорите, преговорите за мир в Украйна доминираха, а американският вицепрезидент Джей Ди Ванс избра пътя на конфронтацията с Европа.

Очаквано преговорите за мир в Украйна се превърнаха в най-важната тема на форума. Украинският президент Володимир Зеленски отсече, че мирни преговори в Мюнхен няма да има, но се срещна с американския вицепрезидент Джей ди Ванс и определи срещата им като добра.

Трябва да изготвим план как да спрем Путин, каза още Зеленски. А Джей Ди Ванс заяви, че Доналд Тръмп се стреми към дългосрочен мир в Украйна, така че да не избухне следващ конфликт в Източна Европа. Срещата се е провела в подземие на 5-звезден хотел.

Разговорът беше натоварен с очаквания, след като Тръмп обяви, че е имал много продуктивен телефонен разговор - първо с Путин, а после и със Зеленски. Украинският президент беше категоричен, че ще разговаря с Путин едва, след като бъде изготвен мирен план заедно с Тръмп и съюзниците.

Заплахата отвътре е далеч по-голяма за Европа, отколкото рисковете, идващи от Русия и Китай, каза Джей Ди Ванс и нападна стария континент за отстъпление от фундаменталните демократични ценности като свободата на словото.

Реализмът започва да измества наивността за ситуацията в Украйна, заяви президентът Румен Радев в Мюнхен. На форума е българският външен министър Георг Георгиев.

Нито точен час, нито точно времетраене. С това накратко може да се характеризира най-очакваната среща на конференцията в Мюнхен - тази между Зеленски и Джей ди Ванс. И това е съвсем логично. Двамата определиха разговора като "добър". Украинският президент заяви, че това е първата му среща с Джей Ди Ванс, но не и последната.

Разговорът между украинския президент и американския вицепрезидент беше натоварен с очаквания, след като Доналд Тръмп обяви в навечерието на срещата, че е имал много продуктивен телефонен разговор - първо с Владимир Путин, а после и с Володимир Зеленски. Горещата новина за предстоящо начало на мирни преговори за Украйна беше охладена от изявленията в снежния Мюнхен. Днес, освен критиките на Джей Ди Ванс срещу Европа, се чуха и позициите на Европа, на Киев, а задочно и на Русия, която разбира се не е представена на срещата. Конференцията в Мюнхен тази година е наистина историческа. Няма да е пресилено, ако кажем че световните норми за сигурност рядко са били поставяни на по-голямо изпитание.

Джей Ди Ванс атакува Европа, а американският военен министър Пол Хегсет направи ново отрезвяващо предупреждение, само че от Полша. Присъствието на американски войски в Европа "няма да трае вечно", каза Хегсет във Варшава.

И ако все още не е съвсем ясно точно как изглежда бъдещето на трансатлантическите отношения, то трябва да признаем нещо сигурно за ефекта Тръмп - американският президент определено върна Украйна на картата и на водещите новини, и на стратегическите анализи. Какво се случва на самия фронт в Украйна? Около 20 процента от територията на страната е под руски военен контрол. Това са предимно източните територии. В същото време украинските войски са се врязали в руската Курска област.

Кои ще са териториите в епицентъра на преговорите?

Отскоро в новините за евентуални преговори за постигане на мир присъства все по-упорито темата за редките минерали в Украйна. Страната разполага със 117 от най-използваните в промишлеността 120 минерали в света. Тук следва едно зашеметяващо число. Според американски проучвания общата стойност на украинските полезни изкопаеми е 26 хиляди милиарда долара. Това включва и залежите от природен газ и въглища. Но най-желани от инвеститорите са редките метали - литий, графит, титан. Въобще минерали, от които се произвеждат батерии, мобилни телефони, плоски екрани, вятърни турбини, дронове и всякаква съвременна електроника. Тези изкопаеми представляват особен интерес за Съединените щати, предвид надпреварата им с Китай за новите технологии. Важна подробност е, че повечето такива залежи се намират в централната и източната част на Украйна, в Донбас, голяма част от който е под военния контрол на Русия. Бизнес анализите сочат, че ако залежите останат под руски контрол след сключване на мир, Съединените щати все още могат да се опитат да се възползват от тях с предимство. Само, че да ги получават от руснаците.

За подпис чака готово споразумение между Вашингтон и Киев за редките метали и минерали. И докато светът очаква да чуе конкретика за преговорите - Киев обвини Москва, че след атака с дрон има пробив в саркофага на атомната централа в Чернобил. Няма изтичане на радиация. Кремъл отрича да е замесен в този удар. Само че това е още един факт, който показва колко далече е Украйна от мира. И докато световните лидери спорят коя е най- добрата сделка за мир в Украйна - да видим какво мислят точно тези, чиято съдба е най-пряко засегната - хората, които живеят на фронта.

снимки: БТА

Последвайте ни

ТОП 24

Най-четени

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?