Темата тази година е свързана с глаголицата
В навечерието на 24 май Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" с второ издание на "Голямата диктовка". Темата тази година е свързана с глаголицата, а целта - да се покаже уважение към българския език и гордост, че говорим един от най-старите езици на света.
Над 90 пазители на българския език провериха своята грамотност.
"Българският език за нас е най-важният език и трябва да се помни, да се знае как грамотно да се пише", каза Наталия Лапчева.
"Трябва да се стараем да го обичаме повече, да се стараем животът ни да е свързан с него", коментира Тома Атанасов.
"За да може повече деца да показват на какво са способни и да продължава да се предава езикът ни и никога да не изчезва", обясни Алекс Попов.
Темата тази година е свързана с 1170-ата годишнина от създаването на най-древната азбука - глаголицата. Диктовката не е изпит и няма състезателен характер.
"За мен е важно периодически да си проверявам правописа и пунктуацията и с други думи колко съм грамотна", коментира Надежда Серафимова.
"Да окажем почит на хората, които са дали всъщност езика ни на българите", каза Димана Мисиркова.
"Много е важно да се осъществяват подобни инициативи, особено в библиотеките, защото са основно звено в помощ на образованието и повишаване на грамотността. Макар и че не можем да спрем живота на столицата, както го правят шофьорите на автобусите, ние все пак сме важни", заяви директорът на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова.
"Трябва да пазим чистотата на нашия език, да съхраним знанието, да съхраним уважението към българския и към това, което са направили светите братя", обясни Росица Стефанова.