Йоана Илиева е европейска шампионка на сабя

15:40, 28.02.2020
Чете се за: 00:43 мин.
Бойни спортове
йоана илиева европейска шампионка сабя

Българката Йоана Илиева е новата европейска шампионка на сабя при жените до 20 години.

Състезателката от националния отбор и възпитаничка на фехтовална академия "Васил Етрополски" с личен треньор Ивайло Воденов направи невероятно състезание на европейското първенство за девойки и младежи в Пореч, Хърватия, като записа общо 11 победи. Това е най-големият успех на българската фехтовка и първа титла от първенство от подобен ранг след ерата "Етрополски".

Илиева излезе като номер 1 от групите, след като надделя над всичките шест съпернички. В елиминациите най-добрата българска фехтовачка взе двубоя за място сред първите 16 срещу Зузана Цизлар от Полша с 15:8 туша. В срещата за влизане в топ 8 българката победи Дария Гонцова от Украйна с 15:8. В двубоя за място на полуфиналите сабльорката ни се изправи срещу друга състезателка на фехтовална академия "Васил Етрополски" - Емма Нейкова. Йоана записа победа срещу нея с 15:7, а на полуфинала беше неудържима и елиминира Алесия ди Карло от Италия с 15:9.

На финала българката игра вдъхновено срещу изключително силната рускиня Дария Дрозд, поведе в самото начало на двубоя и извоюва златния медал с погром: 15:6.

Изключително удоволствие да награди новата шампионка имаше Величка Христева, председател на Българска федерация по фехтовка и член на Изпълнителното бюро на Международната федерация по фехтовка.

Още Бойни спортове

България ще има седем джудисти на световното първенство в Абу Даби
09:35, 17.05.2024
Чете се за: 01:17 мин.
Георги Глушков награди Кимия Ализаде за спечелената европейска титла по таекуондо
17:25, 15.05.2024
Кимия Ализаде спечели европейската титла по таекуондо
22:12, 12.05.2024
Чете се за: 01:42 мин.
Българските джудисти спечелиха два медала на Европейската купа за младежи в Риека
21:06, 04.05.2024
Чете се за: 01:32 мин.
Световната купа по карате киокушин за юноши и кадети във Варна ще се проведе на 2 юли
13:13, 29.04.2024
Чете се за: 01:40 мин.
Ивайло Иванов загуби на старта на Европейското първенство по джудо
16:48, 27.04.2024
Чете се за: 01:05 мин.
Марк Христов достигна до репешажите на европейското първенство по джудо в Загреб, но претърпя поражение
17:48, 26.04.2024
Янислав Герчев отпадна в осминафиналите на европейското първенство по джудо
20:13, 25.04.2024
Чете се за: 01:50 мин.
Българските таекуондисти спечелиха още над 100 медала във втория ден на „Херея Оупън“
14:34, 23.04.2024
Българските национали спечелиха 64 медала на европейското първенство по таекуондо ITF
16:40, 22.04.2024
Чете се за: 02:30 мин.
Българските джудисти заеха второ място в класирането по медали на Европейската купа по джудо за юноши и девойки в Сараево
14:44, 22.04.2024
Калина Бояджиева вдъхнови участниците в турнира по олимпийско таекуондо "Херея Оупън"
13:31, 22.04.2024
Чете се за: 02:40 мин.