Йоана Илиева: Европейското злато е само част от пътя към олимпийски медал

16:34, 05.03.2020
Чете се за: 02:14 мин.
Други спортове
йоана илиева европейското злато част пътя олимпийски медал

18-годишната Йоана Илиева стана европейска шампионка на сабя за жени до 20 години, но титлата й от шампионата на Стария континент в Хърватия е само част от пътя към голямата цел на българската фехтовка – олимпийски медал. Това стана ясно на пресконференцията на Българската федерация по фехтовка след края на Европейското първенство за кадети и младежи в Порец, Хърватия.

България се върна от шампионата с един златен медал на сабя за Йоана Илиева, шесто място за Тодор Стойчев на сабя при кадетите, а 14-годишната Емма Нейкова спечели седмо място при кадетките и осмо при девойките.

Кадетите ни Тодор Стойчев, Георги Златаров, Ангел Вълков и Ясен Стоянов се класираха отборно на 8-о място, а при кадетките Белослава Иванова, Михаела Николова, Калина Атанасова и Емма Нейкова завършиха девети.

При девойките тимът ни в състав Йоана Илиева, Симона Недялкова, Емма Нейкова и Елица Станимирова зае девето място.

За пръв път шпагата също имаше сериозни постижения – двама кадети влязоха в 16-цата, а Йордан Гълъбов излезе от групите и спечели първия си двубой от елиминациите при мъжете до 20 години.

„В Хърватия се сбъдна една моя стара мечта, – каза председателят на Българска федерация по фехтовка Величка Христева. – А тя е да чуя българския химн на такъв голям форум. Подобно нещо не се беше случвало в българската фехтовка от ерата „Етрополски“.

Според треньора на националния отбор на сабя Ивайло Воденов голямата изненада на шампионата е Емма Нейкова, а не новата европейска шампионка. „От Йоана се очакваше да спечели медал и може би титлата, – каза Воденов. – А Емма беше непозната и направи бум във възрастта си.“

В боя за място на полуфиналите при девойките Емма отстъпи на Йоана с резултат 7:15. Илиева записа 11 победи по пътя към златото, а за титлата призна заслугата на 14-годишната си сънародничка: „Емма победи германката Юлика Функе, която ме победи преди това за Световната купа“.

Йоана разкри, че въпреки очакването към нея да донесе медал от Европейското първенство, е имала друг мотив: „Нямах труден момент в това състезание, защото отидох с нагласата, че ще работя не върху тактиката за европейското или световното, а за олимпийската квалификация и за следващия сезон. Че това е просто една стъпка. Преди финала треньорът ми каза: “Е, какво като спечелиш? Ще дадеш няколко интервюта и толкоз“.

„Казах й го, защото видях, че й тежи това очакване да вземе медал“, разкри Воденов, който с усмивка приема похвалата, че е много добър психолог.

„На този етап федерацията няма финансова възможност да си позволи нито психолог, нито лекар или рехабилитатор. В случай на необходимост от медицинска помощ по време на състезание, ползваме услугите на колеги от други страни“, сподели Величка Христева.
„Отдадеността на спорта не е най-трудното, за да се печелят медали, – каза директорът на фехтовална академия „Васил Етрополски“ и член на Управителния съвет на Българска федерация по фехтовка Запрян Ванчев. – Най-трудно е да направиш екип, който непрекъснато да дава възможност за израстване на състезатели. Зад успехите стои много труд на много хора. Най-важното е, че отдолу идват нови деца. Някои ще отпадат по куп житейски причини, но със сигурност остават достатъчно много,така че да се гордеем с тях.“

Треньорът на националния отбор на шпага Йордан Гълъбов също е доволен от представянето на възпитаниците си на европейското първенство. Той сподели, че постигнатото в Хърватия трябва да е началото на успехите на това оръжие за България. Пред възпитаниците му предстоят Световно първенство за кадети и младежи и подготовката тече с пълна сила.

В сряда сутринта Йоана Илиева и Емма Нейкова заминават за участие на Световната купа в Атина този уикенд. Следва друго състезание за Световната купа в Белгия и веднага след него идва ред на лагер в Солт Лейк Сити, САЩ, където от 3 до 11 април ще се проведе Световното първенство за кадети и младежи. На 17 и 18 април Йоана Илиева ще се бие в Мадрид на олимпийската квалификация по фехтовка за Европа. На нея ще участват около 20 момичета, като само първата ще спечели квота за Токио.

Още Други спортове

Стефан Стефанов стана европейски шампион по борба за момчета до 15 г.
22:22, 16.05.2024
Иво и Мартин Балабанови постигнаха победи на международния атлетически турнир “Нови звезди” в София
Чете се за: 02:10 мин.
Калояна Налбантова завоюва титлата на международен турнир по бадминтон за юноши и девойки в Свиленград
17:48, 16.05.2024
Чете се за: 00:45 мин.
Колоездачната обиколка на Испания през 2026 година ще тръгне от Монако
15:02, 16.05.2024
Чете се за: 00:52 мин.
Европейските игри през 2027 г. ще са основна квалификация за Олимпийските игри в Лос Анджелис
14:53, 16.05.2024
Близо 700 деца от цялата страна ще участват на фестивала по утринна гимнастика и инциативата "Спортувай с президента" в Ямбол
14:28, 16.05.2024
Чете се за: 01:10 мин.
Стефка Костадинова ще бъде гост на пловдивския университет "Паисий Хилендарски" по случай "Световния ден на спорта"
14:15, 16.05.2024
Чете се за: 00:27 мин.
Участието на щангистите ни в Париж 2024 е подсигурено, но не знам как ще излезем от тази криза, алармира Антон Коджабашев
13:47, 16.05.2024
Чете се за: 08:07 мин.
Спортни новини 16.05.2024 г., 12:25 ч.
12:25, 16.05.2024