ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

За недоносените бебета: "Майчин дом" ще има сектор за кенгуру-грижа

Чете се за: 03:00 мин.
У нас

Между 650 и 850 годишно са рисковите недоносени деца в интензивното отделение на Клиниката по неонатология в "Майчин дом"

Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
Слушай новината

В Световния ден на кенгуру-грижата една добра новина за малките големи герои - недоносените бебета и техните родители. В най-голямата в страната Клиника по неонатология в "Майчин дом" вече ще има допълнителен сектор за кенгуру-грижа. Така с активното участие на семействата на малките пациенти ще се подобри грижата за преждевременно родените новородени. Секторът ще бъде открит в началото на юни.

Между 650 и 850 годишно са рисковите недоносени деца в интензивното отделение на Клиниката по неонатология в "Майчин дом". От тях с тегло под 1000 грама са около 60 - 70 на година. Към момента грижа получават само от лекарите и медицинските сестри.

"Чакаме с нетърпение в 13.00 и в 16.00 ч., когато имаме възможност да храним децата си и през другото време кръжим около болницата", разказа Румяна Овчиникова.

"Голям стрес е изписването на едно недоносено дете, защото досега те идват, например, един-два пъти през деня да хранят, обаче всички останали моменти реално не стават пред техните очи", обясни проф. д-р Боряна Слънчева, национален консултант по неонатология, неонатолог в СБАЛАГ "Майчин дом".

За родителите на недоносени бебета е важен всеки ден, всеки час, дори всяка минута. В новия сектор под лекарски контрол те ще се обучават за специални методи на хранене, кърмене, хигиена, процедури за подпомагане на дишането.

"Предвид това, че сме родители за първи път беше доста трудно, поне за мен и стресиращо. Да започнем самото захранване с шишета, със сонди, накъде си държи езичето, как е по-правилно за децата", обясни Памела Китова.

"Как се сменят памперси, какво се случва във вечерта, кога плачат, кога се събуждат, кога трябва да се хранят и общо взето това е в плюс за всички", каза Красимир Китов.

"Ще има акушерка, ще има лекар. Държим да има стаи с кислородни изводи, защото всичко се случва", обясни проф. д-р Боряна Слънчева.

За родителите ще има 10 стаи със санитарен възел и ще могат да се приемат по две майки с две бебета в стая или майката и бащата с бебето в самостоятелна двойна стая. В сектора, създаден изцяло с дарения и спонсори, ще има и зала за реанимация.

Последвайте ни

ТОП 24

Най-четени

Водещи новини

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?