НОВИНИ

Заплаха от фалит на хиляди стопани заради грешки в сателитната система за наблюдение

Виктор Борисов
от Виктор Борисов
19:45, 21.01.2024
17725
Чете се за: 16:20 мин.
У нас
Снимка:
Слушай новината

Защо въвеждането на сателитните системи за наблюдение на земеделската работа вместо да помогне, разори хиляди фермери. Редица земеделски производители няма да получат субсидиите си заради грешки на системата и подвеждане от страна на държавата.

Фонд "Земеделие" най-накрая влезе в новата ера. Ерата на сателитите и на по-прецизният контрол на земеделските производители. Всичко това се случва чрез новата Система за мониторинг на площ, чието внедряване започна уж преди 6 години и завърши едва миналата година, под натиска на изтичащите сроковете по еврорегламентите. Периодичните снимки от космоса би трябвало да дават точна информация за това кой, колко и как е обработвал земята. И спрямо това субсидиите да се плащат за реално свършена работа. Но дали държавата реално свърши своята, преди да изисква от земеделците.

Тази нива е обработваема и миналата година е била засята с овес. В продължение на няколко месеца сателитите надлежно правят снимки. И като че ли нищо не може да се обърка. Но малко преди Нова година собственикът ѝ, Апостол Евтимов е попарен от лоша новина. Системата е засякла някаква площ, която е останала непроменена през месеците на земеделска обработка. Системата я нарича "площ с постоянен характер".

Апостол Евтимов, земеделски производител: "Никой не обясняваше, какви са тези площи с постоянен характер. Не е описано какво се включва или какво се изключва от тях. И когато ние чертаехме -нямаше никакъв проблем, ние си начертахме площите."

В случая тези 100 квадрата от общо 220 декара парцел не са били обработвани според сателитните изображения. Абсолютно вярно, впрочем, защото там е оградата със съседния имот. И е очевидно, че системата погрешка е навлязла в обработваемата нива декларирана от Апостол. И излиза, че той е излъгал и трябва да бъде наказан. В случая санкцията е драстична.

Апостол Евтимов, земеделски производител: "И сега, когато излезе това нещо се оказа, че ако имаш площи с ''постоянен характер'', в моя случай да кажем са 100 квадрата - пада ми целия парцел 220 декара, не го признават. Но понеже този парцел от 220 декара е по-голям от 20% от цялото стопанство, ми пада и цялото стопанство и в случая ме изключиха - аз не съм реално земеделски производител."

С подобна коледна изненада е зашеметен и собственикът на съседната овощна градина. И тук системата е разпознала необработвана площ - в случая селскостопански навес. Но е очертала по-голяма площ. 400 квадрата в нива от 150 декара. И това орязва половината от субсидията на Емил Ивчев:

"След много, много, много мъки се добрахме до информацията, че са ни орязали и ни водят като наддеклариран парцел от около 150 декара, освен това, тъй като е повече от 20% от стойността на стопанството, по коефициент 2,5 да кажем, го умножават и съответно не ни е преведена субсидията за по-голямата част от стопанството. За една незначителна площ пак казвам."

Двамата фермери не са единствените потърпевши от подобни грешки. непрекъснато излизат нови и нови, които също се оказва, че няма да получат субсидии. Въпреки тежкия сезон и непредвидимите стъпки на времето и политиците.

Росица Стоянова - Дирекция "Мониторинг, докладване и оценка", ДФ "Земеделие": "Като несъответстващи с декларацията бяха установени 11 700 парцела от общо 1 113 000 парцела, влезли в системата - това е около 1%, колко много?".

Един процент от площта, но в случая на 5000 земеделци. От общо регистрирани 60 хиляди. Или от най-ощетените по принцип - тези с малките стопанства, където се отглеждат най-вече се плодове и зеленчуци за родния пазар. Така че зад статистиката Държавен фонд "Земеделие" стои голям процент стопанства. И много загубени жизненоважни за тях плащания.

Апостол Евтимов, земеделски производител: "На първо четене ако ми е 350 декара стопанството, по 18 лева - сметнете го колко лева става това. И това е само за едното, ами за следващото? И как да сме ние конкурентни? Аз как да си продавам сега черешите или другата продукция, с комшиите, или с Молдова, с Украйна - аз трябва да изляза на едни пазари, където те имат субсидиране, аз нямам."

1 млрд. и 58 млн. лева за плащанията по европрограми за миналата година. Но регламентът е така направен, че ако се засекат несъответствия в обработваемата земя, земеделецът губи субсидията си за целия парцел. А ако конкретния имот е по-голям, може изобщо да не получи плащане. Това пък води до сериозни последствия за земеделските производители. От Държавен фонд "Земеделие" следват плътно буквата на закона и на този етап не смятат да правят корекции.

Росица Стоянова - Дирекция "Мониторинг, докладване и оценка", ДФ "Земеделие": "Ние прилагаме просто законодателството и законодателството е такова, каквото е, и този срок няма как да бъде предефиниран дори и да не беше, не считам, че някой щеше да предприеме нещо след като са били информирани и са решили да не се възползват от правото си на реакция."

Земеделските производители вече са имали срок за обжалване на решенията на системата. Резултатите от работата на сателитите е визуализирана в таблица по метода на светофара - зелено, жълто и червено, а това дали даден критерии е покрит - с "да" и "не". Но проблемът е, че фермерите не са разчели правилно таблицата и не са знаели, че трябва да обжалват.

Апостол Евтимов, земеделски производител: "Първият срок, които системата за мониторинг позволява - не съм жалил, защото аз не виждах да светя в червено, аз не виждах проблем, системата не ми казваше, че имам проблем, аз за проблема разбрах, когато не ми платиха субсидията."

Веселина Ралчева, член на УС на Българска асоциация "Биопродукти": "Никой не обясни на тези хора, че ако те не обжалват тази констатация, че има такава площ опожарена или пък с постоянен характер или някаква малка структура от 100, 200 квадрата, декар, то няма да им бъде признат целият парцел и при тази ситуация имаме хора с парцели по 100, 200, дори 600 декара, които не са признати, заради 100 - 200 квадрата в тях, които хората не са обжалвали или пък са обжалвали, но жалбата им не е била приета."

Емил Ивчев, земеделски производител: "Ние когато ги изчертаваме, ние не сме геодезисти, ние очертаваме по една сателитна снимка, горе-долу, на око. Как ние от 550 декара да имаме разминаване - 100, 200 или 300 квадрата и това да ни ореже цялата или половината субсидия."

Веселина Ралчева, член на УС на Българска асоциация "Биопродукти": "Още повече, че не ни беше обяснено, че те не само няма да си получат средствата за този парцел, а той ще се счита наддеклариран, тоест тези средства ще се удвоят. И така се получава, че хора дори не са взели нито една стотинка, защото целите им заявления падат заради някаква малка структура вътре, някаква малка площ несъответствие. Което разбира се е недопустимо, наддеклариране само по себе си означава, ти да декларираш нещо, което не обработваш."

От Държавен фонд "Земеделие" контрираха, че са провели обучение, снимали са разяснителни видеа, а и самата система е давала инструкции.

Росица Стоянова - Дирекция "Мониторинг, докладване и оценка", ДФ "Земеделие": "Във всяка колонка имаше разяснение, ние направихме видео обучително, където точно тези колони са единственото нещо, на което обръщаме внимание и казваме какво означава. Имайте предвид, че, когато въпроса е наличен - опожарени площи - там пише "Да".

Да, ама не, контрираха пък браншовите земеделски организации и доказаха с конкретен пример как системата може да заблуди фермерите.

Синан Вейсал, браншова камара "Плодове и зеленчуци" - Русе: "За условията за допустимост, където е изписано ''зелен'', ''жълт'' или ''неприложим'' не е необходимо да се изразява несъгласие. И все още го има и хората не са го направили и в един момент се оказва, че е трябвало да го направят, защото на база този недопустим слой са им отрязани субсидиите."

В крайна сметка грешки стават, бяха принудени да си признаят от фонда. И анонсираната като автоматизирана система, се оказа, че трябва да се коригира ръчно.

Росица Стоянова - Дирекция "Мониторинг, докладване и оценка", ДФ "Земеделие": "Като всяка система, тя не е лишена от грешки, разбира се, когато правиш нещо автоматизирано, логично е да се допускат грешки. И тук идва ролята на активното участие на фермерите - да, могат те да кажат, тук системата не е права - прегледайте. ДФ "Земеделие" пусна няколко новини по темата, разяснителни, които изрично подчерта, че ако не сте съгласни и смятате, че това е грешка на системата, защото няма система, такава, която да не допуска грешки, то тогава се изискваше от бенифициерите да поставят една отметка - не съм съгласен. Не се изискваше нищо друго от тях освен да посочат "не съм съгласен".

Но и в ДФ "Земеделие" трябва да са наясно, че за да общуваш със системата трябва да боравиш умело с компютър. Умение, което не в стихията за голяма част от фермерите. Факт, който става причина една на пръв поглед практична система да превърне компотите в компютри.

- За мен това е прекалено сложно направено, прекалено сложно. Това не е работа за нормалните хора, средностатистическият земеделец. За хората, които не работят с компютри, не са запознати с работата с такива програми - това е невъзможно.

Синан Вейсал, браншова камара "Плодове и зеленчуци" - Русе: "Последната година върху земеделските производители толкова голяма административна тежест се наложи с промени в наредби, ама хиляди неща, хиляди дребни неща. Те товарят земеделските производители и земеделския производител се оказва, че трябва да седи в един офис да изготвя документи, да ходи до административни инстанции, а кой ще произвежда на полето не се знае."

Действително фермерите са минали някакво обучение. Но на теория. Но в практиката никой не ги е учил. Както не можеш да станеш шофьор само с листовки. Може и да бъркат, но и системата не е безгрешна. И орязаните субсидии е прекомерно наказание, което води до разрушителни последствия за фермерите. На практика обаче, ефектът от системата е дефектирал.

Веселина Ралчева, член на УС на Българска асоциация "Биопродукти": "Не мога да повярвам, че има държава, която може да накаже човек с 1000 декара заради 100 квадрата, не мога да повярвам, не знам, как е в другите държави. Просто в другите държави фокусът е как да се помогне на земеделците, не постоянно да им създава някакви нови изненади и проблеми както сега се случва, просто тези хора са на ръба на силите и нервите си."

Росица Стоянова - Дирекция "Мониторинг, докладване и оценка", ДФ "Земеделие": "Ние бяхме посочили и телефони за гореща връзка, бяхме на разположение непрекъснато, няма на някой да не сме вдигнали, да не сме помогнали, да не сме обяснили."

Емил Ивчев, земеделски производител: "Една такава система би била полезна ако работи изправно и някой я контролира да работи в полза все пак, не в ущърб на земеделските производители и на обществото."

Росица Стоянова - Дирекция "Мониторинг, докладване и оценка", ДФ "Земеделие": "Ние наистина се стараем да работим за тях, целта ни не е да ги ощетяваме, не е да не им се плаща, защото всяко такова плащане, което е правомерно влиза в напредъка и се изпълняват целите по този начин. Ние не сме заинтересовани от това да не им плащаме, в същото време трябва да гарантираме, че плащането е правомерно, за да може да ни възстановят парите, а ако не ни възстановят парите - те ще останат най-вероятно за сметка на националния бюджет."

Апостол Евтимов, земеделски производител: "Все по-трудно става и невъзможно става, защото навсякъде земеделието се развива, има някаква политика, стратегически план, има някаква ...нали, в хаос няма как да стават нещата и без подкрепата на държавата, не говоря финансова. Ние като чуем земеделие и разбираме пари, подпомагане, субсидиране, не, преди всичко, няма политики, няма политики, няма политики."

Системата за мониторинг би трябвало да пресече злоупотребите. И не би трябвало да е толкова безапелационна към очевидни грешки на иначе изрядни фермери. Още повече, че те за първи път се сблъскват с нея. Объркването е очаквано и е трябвало да се предвиди период на толеранс. Ако разбира се, системата не беше толкова закъсняла, за да се налага сега, администрацията да се оправдава със срокове и европейски регламенти. Защото ударът по фермерите бие по обществения интерес. И сега държавата е длъжна да намери компромис. Защото последните години са затворени 300 000 стопанства. И на това трябва да се сложи край.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Астероид озари небето над Германия
Астероид озари небето над Германия
Наложиха санкции на почистващите фирми в София за над 140 000 лева
Наложиха санкции на почистващите фирми в София за над 140 000 лева