Китайският износ понесе тежък удар през първите два месеца тази година на фона на епидемията от COVID-19, която принуди бизнеса да ограничи операциите, което нанесе вреди на световните вериги за доставки.
Износът на Поднебесната империя падна с 17,2 процента в сравнение с предишната година, което е най-големият спад от февруари 2019 г. по време на търговската война със САЩ, а вносът спадна с 4 процента, според публикувани митнически данни.
Анкета на икономисти, проведена от агенция Блумбърг, очакваше по-малък спад на износа, с 16,2%, но пък бе предвидила много по-висок спад на вноса - 16,1%.
Случаите с коронавирус за първи път бяха съобщени миналия декември в Ухан, в централната китайска провинция Хубей, което предизвика блокиране на ключовия индустриален регион с около 56 милиона души от края на януари.
Мерките за овладяване на избухналата епидемия, от която в страната досега са починали над 3000 души, включително пътни бордюри и карантини, засегнаха работната сила и веригите за доставка.
Търговският излишък на Китай със САЩ - ключов спор в търговския спор между двете страни - рязко намали до 40 процента през първите два месеца, от 42 милиарда долара миналата година до 25,4 милиарда долара.
За първи път китайските власти публикуват комбинирани данни за търговията за януари и февруари.
В повечето държави извън еврозоната гражданите подкрепят присъединяването към единната валута в ЕС, сочи проучване
Българската хотелска асоциация: Няма стотици проценти печалби, а заплатите са близки до средните в страната
Вицепремиерът Атанас Пеканов: Отпуснатите 1 млрд. евро по ПВУ са глътка въздух за бюджета
Преговорите с "Боташ" ще приключат до месец - два, съобщи енергийният министър
Гълъб Донев: Това е бюджетът, който довършва политики от предходните управления
Полиция и ГДБОП влязоха в район "Приморски" във Варна, седем души са задържани
Камион скъса мантинелата на АМ "Струма" в района на Мало Бучино (СНИМКИ и ВИДЕО)