This is a modal window.
Университетски преподаватели и учени от БАН се притесняват, че заедно със семействата си могат да останат на улицата. Причината е ремонт във ведомствени жилища, които те обитават в момента. Притеснението на близо 150 домакинства е липсата на уверение, че след подобренията в блок 58 в "Студентски град" те ще могат да се върнат в апартаментите си.
"С директора се срещнахме, на "Студентски столове и общежития" ЕАД. Говорихме надълго и нашироко и търсихме вариант за поетапно правене на ремонта, или пък някаква алтернатива за хората, но той за съжаление каза "няма алтернатива, трябва да напуснете", казва проф. д-р Димитър Димитров от Висше транспортно училище.
Сградата е строена през 1989 г. Преди години блокът е саниран, но за 35 години основен ремонт в помещенията не е извършван. Всички подобрения са правени от обитателите, в някои случаи за десетки хиляди лева. От "Студентски столове и общежития" са заявили пред живеещите в блока, че се правят усилия те да бъдат настанени в други жилища по време на ремонта, но до този момент яснота няма. Едно от предложенията е да се работи в два от входовете на блока, като хората да живеят в третия. Според учените обаче е невъзможно стотици хора да се преместят с покъщнината си само в един вход.
"Не се прави ремонтът, така че да е поетапно и хората просто да се местят. В повечето блокове един човек не изкарват. Само по етажи ги местят. Тук трябва да излязат всички. При 480 помещения, някой са и двойни, имат ли екип от 1000 души, които ще влязат от първи септември и да започнат да работят", пита проф. д-р Велимир Велев, НАТФИЗ.
В блок 58 са настанени предимно учени и преподаватели, които родом не са от София, а доходите им са твърде ниски за наемане на жилища на пазарен принцип. Сред тях има и много млади родители.
"Голяма част от хората са с 2 - 3 деца. С една заплата, която е от БАН... ако знаете колко е заплатата, ще разберете, че на свободен наем тя ще стигне да си платиш наема. И оттук нататък с какво да се хранят?", допълва проф. д-р Велимир Велев, НАТФИЗ.
"Отглеждам сама детето си и това е една голяма подкрепа, която оказват Студентските общежития към младите семейства, не само на мен. В цял свят са подсигурени такива жилища за учени, преподаватели и студенти, които имат тази нужда", казва Ралица Ангелова, гл. ас. към БАН, Институт по биофизика и биомедицинско инженерство.
Средствата за ремонта на студентските жилища в цялата страна са осигурени с усилията на Националното представителство на студентските съвети.
"Ремонтите, които се случват, не са само на територията на София, те са на територията на цялата страна. И всеки един ръководител, поделение "Студентски столове и общежития", ректорските ръководства, включая ръководството на ССО, осигуряват различни места, на които да бъдат настанявани хората. И вярвам, че ако всички мислим в тази насока за подобряването на материалната база и за условията, в които не само в момента живеят хората, но и за идните поколения, ние мислим за нещо добро", казва Ангел Стойков, председател на Национално представителство на студентските съвети.
Учените сега са изправени пред голяма трудност - или да останат на улицата в София, или да се върнат по родните си места. От това ще пострада най-вече науката в България, която за пореден път ще загуби от своите ценни кадри. А хората подозират, че целта на "Студентски столове и общежития" ЕАД е след ремонта помещенията да се отдават на свободен наем.
От Министерството на образованието и науката, едноличен собственик на дружеството, изпратиха позиция до БНТ, в която се казва:
"През настоящата година правителството отпусна общо 200 млн. лева за цялостни ремонти на студентски общежития, като 30 млн. от тях са за "Студентски столове и общежития" ЕАД. Въпреки че в бл. 58 не са настанявани приоритетно студенти, този блок също е включен в програмата, за да се подобрят условията за живеещите. Предложено е първо да бъдат ремонтирани два от входовете, а третият да се ползва от настанените служители, като 50 помещения са предвидени за БАН. Срокът за завършване на ремонта зависи от изпълнителя, но очакването е той да приключи в порядъка на 12 - 14 месеца. Ремонтът би създал временно затруднение, но същевременно в дългосрочен план ще подобри условията за живот в него".