На първи февруари се навършват три месеца от инцидента на жп гарата в Нови Сад. В началото на ноември, при срутването на бетонната козирка, загинаха 15 души, а двама бяха тежко ранени. Оттогава студенти в цяла Сърбия протестират срещу правителството и президента Алексанър Вучич, обвинявайки ги, че са виновни.
След поредния инцидент, напрежението отново ескалира. Премиерът Милош Вучевич подаде оставка, а президентът Александър Вучич обяви, че или ще има ново правителство до 30 дни, или предсрочни избори.
Тази сутрин в студиото на "Денят започва" за случващото се в Сърбия разказа специалният пратеник на БНТ Иво Никодимов.
"Тази козирка е символ на корупцията в Сърбия, смятат протестиращите студенти и анализаторите", припомни Никодимов.
Премиерът Вучевич, който подаде оставка във вторник по обяд, всъщност е бившият кмет на Нови Сад. Той заема длъжността до преди около две години. От пролетта на миналата година е премиер. След като освобождава кметския пост в Нови Сад, за кратко е министър при предишния премиер на Сърбия.
"В очите на хората в Сърбия той носи пряка отговорност за начина, по който тази козирка е ремонтирана. Още повече, че след инцидента, властите правят няколко особени грешки, едната - твърдят, че не е имало реконструкция на козирката", посочи Никодимов.
Той отбеляза, че повече от два месеца както Вучич, така и Вучевич, и властите в Сърбия, са остро настроени срещу недоволните, включително реториката е такава, че предизвикват процеси, водещи до сблъсък в обществото - между протестиращите и привържениците на управляващата партия в Сърбия.
"Става въпрос за поредица от събития, постъпки от страна на властимащите в Сърбия, които вместо да успокоят ситуацията, внасят още по-голямо напрежение", изтъкна Никодимов.
Той отбеляза, че разследването на инцидента продължава, като преди дни съдът в Нови Сад е удължил ареста на задържаните за случая. Според хората в Сърбия, разследването не е истинско. Най-отговорните, не са сред кръга на обвиняемите, посочи Никодимов и добави, че сред тях са сочени бившият кмет Вучевич и настоящия на Нови Сад.
В Нови Сад минават покрай гарата със срутената козирка мълчаливо и не крият гнева си, както за жертвите от началото на ноември, така и за битите студенти и момичета в града.
"Това море от хора, имах чувството, че повече от половината град се е излял по бул. "Освобождение". Това е булевардът, който свършва пред гарата с падналата козирка", разказа Никодимов.
Майка на дете с аутизъм разказа, че е дошла да подкрепи протестите, защото хората с увреждания, родителите на децата с увреждания са завряни буквало в задния двор като общество и никой не провежда програми, с които те да бъдат подпомагани.
А тези протести са резултат на трупания гняв през годините срещу политиките на управляващите, каза още Никодимов.
Вижте повече във видеото