Три инцидента смутиха днес работата на метрото в Москва. Още сутринта в час пик 66 души пострадаха, а 4500 бяха евакуирани заради пожар в един от тунелите на метрото в центъра на руската столица, между Кремъл и парламента. Метрото е най-популярното и удобно транспортно средство в мегаполиса. Ето ефекта от авариите върху живота на Москва.
Московското метро, преживяло не един атентат, рано сутринта днес преживя и димна атака - от запалване на електрически кабел. От пушека в тунела точно под Манежния площад до Кремъл пострадаха десетки, 15 души са настанени в болница, трима са реанимация.
"Стояхме във вагона около час. Беше страшно. Хората не можеха да дишат" - сподели очевидка.
"Непоносимо беше, имаше много дим" - казва очевидец.
Спасителните служби обаче отбелязват, че за броени минути са успели да евакуират хората - без паника, въпреки пиковия час.
"Влакът беше спрял в тунела. Имаше много дим и хората са вдишали много. Започнахме да евакуираме пътниците бързо, един по един от всеки вагон" - твърди пожарникар, участвал в спасителната операция.
Инцидентът причини транспортен колапс. Три линии на метрото бяха спрени, мнозина закъсняха за работа. Към обяд движението беше възстановено, но почти веднага след това отново спряно - заради съобщение за нов пожар. Тревогата се оказа фалшива, но само няколко часа по-късно по технически причини спряха влаковете по една от линиите. Причините за авариите се разследват, но според експерти са се натрупали отдавна.
По чисто съвпадение днес, две години преди края на мандата си, оставка подаде близкият до Кремъл кмет на Москва Сергей Собянин. Според коментатори това е политически ход, за да се изпревари опозицията. През септември в столицата ще бъдат обявени предсрочни избори и е много вероятно, ако кандидатурата му бъде издигната, той да бъде преизбран.