Мненията на икономическите анализатори за преправянето на бюджета остават разнопосочни. Според икономиста Георги Ангелов актуализацията не е нужна, а увеличаването на дефицита може да доведе до фискална нестабилност.
Мненията на икономическите анализатори за преправянето на бюджета остават разнопосочни. Според икономиста Георги Ангелов актуализацията не е нужна, а увеличаването на дефицита може да доведе до фискална нестабилност.
Обратното - директорът на Института за икономически изследвания при БАН проф. д-р Митко Димитров не вижда нищо страшно и рисково в промените в хазната.
Дупката в бюджета от 2 милиарда лева, която беше посочена като една от причините за актуализацията, всъщност е около 200 милиона. Това е по-малко от процент от бюджета и затова актуализация не е нужна, обясни икономистът Георги Ангелов. Той атакува и другия мотив на управляващите за промени - чрез отделяне на пари за еднократно подпомагане на бизнеса и отделни рискови групи не може да се задвижи икономиката.
"Основният двигател на икономиката все пак са инвестициите в нови мощности и нови работни места, и ако не стигнат парите до създаването на нови мощности, колкото и дефицити да трупаме това няма да доведе до икономически растеж", смята старши-икономистът на Институт "Отворено общество" Георги Ангелов.
Той поясни, че ако дефицитът продължи да расте, има риск Европейският съюз да спре финансирането по еврофондовете заради влошена икономическа среда. А това би отблъснало и бъдещи инвеститори.
Проф. Митко Димитров е на мнение, че едно ново правителство има право да променя бюджета в полза на рискови групи и бизнеса.
"Общият размер на дефицита в рамките на 2 на сто не е толкова страшен. Ние пак ще си останем една от страните в Европейския съюз с най-нисък бюджетен дефицит", коментира той.
Според проф. Димитров ако едно правителство наистина иска да оздрави икономиката, то трябва да се справи с източването на ДДС, несъбирането на акцизи и със свръх финансирането на отделни министерства.
От днес големите модни компании в ЕС нямат право да унищожават непродадени дрехи и обувки
Александър Пулев: ВМЗ отчита печалба от 16,9 млн. евро за първите шест месеца на 2026 г.
САЩ обещаха да защитят България от потенциална заплаха от страна на Иран
Два трамвая се сблъскаха на емблематичен мост в Ротердам, 15 души са ранени (СНИМКИ)
Затвориха АМ "Тракия" за повторен оглед след тежката катастрофа край Карнобат (СНИМКИ)