Последното регистрирано изтичане на радиоактивна вода от АЕЦ "Фукушима" е по-опасно, отколкото се смяташе първоначално. Япония повиши оценката си за сериозността на неотдавнашния инцидент.
Изтичането на токсична вода от резервоар на територията на повредената японска атомна централа "Фукушима-1" не е от първо, а от трето ниво по седемстепенната скала INES за сериозността на ядрени инциденти. Това означава "сериозен инцидент".
"Може да се каже, че нивото на радиация е толкова високо, че да облъчи някого с дозата, допустима за пет години, само в рамките на час", заяви Масауки Оно, генерален мениджър на ТЕПКО.
Най-високото ниво - седмо беше определено за аварията от март 2011-та година, предизвикана от силно земетресение и цунами. Преди това тази степен е отреждана само за трагедията в Чернобил.
Сега изтичането на радиоактивна вода в Тихия океан е сред основните проблеми на специалистите, ликвидиращи последиците от аварията. За да се охлаждат реакторите на централата към тях се изпомпва вода. Това обаче означава, че огромни количества заразена вода трябва да бъдат складирани на място.
И преди е било съобщавано за минимални течове, но последният е огромен - 300 тона високо радиоактивна вода. Японските власти полагат всякакви усилия, за да спрат теча, като го възпират с торби пясък и се опитват да изсмучат заразената вода. Това обаче е трудна и опасна работа. Екипите трябва постоянно да бъдат сменяни, а повечето заразена вода вече е проникнала в почвата.