Ако искате да узнаете кой е направил известни мускалчетата с българско розово масло със средствата на рекламата, трябва да посетите новата изложба в градската градина на София. Тя представя проекти на единствения българин, признат за един от големите художници на европейския авангард - Николай Дюлгеров.
Ако искате да узнаете кой е направил известни мускалчетата с българско розово масло със средствата на рекламата, трябва да посетите новата изложба в градската градина на София. Тя представя проекти на единствения българин, признат за един от големите художници на европейския авангард - Николай Дюлгеров. Уникалните му постижения в областта на дизайна, архитектурата, рекламата и изобразителното изкуство го правят централна фигура в движението на италианския футуризъм от началото на 20 век.
Ето как един футурист е нарисувал самия себе си. След Рим и Торино, изложбата се открива в София. По този начин се отбелязва и 100-годишнината от манифеста на футуристите, публикуван от идеолога на движението Маринети, с когото Дюлгеров се среща и работи в Италия. Изложбата е замислена като инсталация от художничката Надежда Ляхова - в градината до Софийската градска галерия са подредени принтове на известни творби, проекти и снимки на Николай Дюлгеров, и те не случайно са върху алуминиеви конструкции.
Ирина Генова - изкуствовед: "Всъщност през 30-те години става особено популярен в Торино със своите реклами, отпечатани върху алуминиеви плочи."
Дюлгеров изработва от алуминий още метална книга, обзавежда с алуминиеви плоскости стените на ресторанта на футуристите, където те експериментират дори с храната.
Ирина Генова - изкуствовед: "Ястието на Дюлгеров е Поло фиат или пиле във форма на фиат... знаете, че Торино е градът, в който се произвеждат автомобилите Фиат и Дюлгеров известно време е работил като дизайнер на купето на Фиат."
Футуризмът е свързан с очарованието от новата машинна реалност на 20 век. Дюлгеров дори съставя манифест на т. нар. аероживопис, която представя нови гледни точки - едновременност на виждането поради бързата скорост на движение на самолета, обяснява Ирина Генова. Изложбата ще остане отворена до край на август.