Стара Загора няма да бъде обгазявана повече, след като влязат действие сероочистващите инсталации на пети и шести блок на ТЕЦ Марица Изток 2. Договорът за строителството подписаха днес министърът на околната среда Джевдет Чакъров и представители на италиано-китайския консорциум Индреко-Инсигма, който ще изгражда съоръженията.
Стара Загора няма да бъде обгазявана повече, след като влязат действие сероочистващите инсталации на пети и шести блок на ТЕЦ Марица Изток 2. Договорът за строителството подписаха днес министърът на околната среда Джевдет Чакъров и представители на италиано-китайския консорциум Индреко-Инсигма, който ще изгражда съоръженията.
От близо 30 години се мисли как хората от Стара Загора и района около нея да не дишат вредни газове. И днес идеята се превърна в действие. Инсталициите, които няма да допускат сярата в атмосферата, ще струват 85 и половина милиона евро. От тях 36 милиона идват по програма ИСПА, кредит от 34 милиона евро отпуска Европейската банка за възстановяване и развитие, останалите 15 милиона евро отпуска Марица Изток.
Джевдет Чакъров, министър на околната среда и водите:
"Замърсяването на въздуха в района на Стара Загора ще намалее".
Този проект означава здраве за българските граждани, посочиха и Чакъров, и икономическият министър Петър Димитров. Европарите за тези инсталации дълго време бяха под въпрос, но накрая бяха спасени. Така договорените по ИСПА пари достигат почти 290 милиона евро. Днес всички си пожелаха инсталациите да заработят преди договорения срок- 2011 година.
Вицепремиерът Атанас Пеканов: Отпуснатите 1 млрд. евро по ПВУ са глътка въздух за бюджета
Преговорите с "Боташ" ще приключат до месец - два, съобщи енергийният министър
Тежка катастрофа с трима загинали, сред които две деца: Автомагистрала "Тракия" остава затворена в посока Бургас
Цената на петрола достигна 70 долара за барел, Тръмп - "ще падне още"
Да покориш връх Мусала в инвалидна количка: Вдъхновяващата история на 18-годишния Крис от Пловдив