С огромен скандал започна учебната година в Природо-математическата гимназия „Васил Друмев" във Велико Търново. Учителката по философия Антоанета Чобанска обяви от днес гладна стачка с искане директорът на гимназията да подаде оставка.
Обстановката в училището е напрегната, колективът му е разделен на два лагера, а децата едва ли ще се радват на спокойна атмосфера.
Сагата започва в края на миналата година. В час по етика и право госпожа Антоанета Чобанска влиза в конфликт с десетокласника Петко Милев.
Антоанета Чобанска - учител по философия, стачкуващ: "Ученик в класа, който аз изпитвах, след като произнесе няколко изречения по отношение на произнесения от мен въпрос, като отговори ни в клин, ни в ръкав, произнесе следната фраза: вие обичате да минавате през хората, да ги тъпчете и да ги размазвате." Бях като ударена с пневматичен чук!
Петко Милев - ученик, потърпевш: "По време на изпитването се оказа, че материалът, който тя ни е преподала го няма в учебника, после се оказа, че част от въпросите ги няма и в тетрадката. Точното ми изречение беше, това, че мачка други ученици, не означава че ще мачка и мен."
Славка Симеонска - директор на ПМГ "В. Друмев" - В.Търново: "Допусна да заплашва със съд едно дете и неговите родители в час, пред останалите ученици, за това, че то е изказало своето мнение. Наказах учителката, в момента тя си жали наказанието в съда, но се създаде неприятна обстановка, промени се отношението към този клас, децата си намалиха успеха."
Йоанна Петрова - ученик, свидетел на конфликта: "Целият клас беше в... не знам, всички бяхме потресени, не сме очаквали такова изречение. Като цяло след това сме разговаряли с психолог, идваха хора от „Закрила на детето", някакъв стрес, всички се въвличаме в тази ситуация. Един вид заради нас в момента има такива конфликти и ние го чувстваме по този начин."
Антоанета Чобанска - учител по философия, стачкуващ: "Не съм унизявала или пък репресирала ученици. Подадох искова молба до Районен съд В.Търново. От това съвсем не следва, че аз ще сляза на това ниво на инсинуации и демагогия!"
Повече от трийсет учители искат оставката на директорката. Казват, че случката с Петко само е преляла чашата на неразбирателството в колектива.
Антоанета Чобанска - учител по философия, стачкуващ: "Славка Симеонска е чужд за училището човек! Тя остана чужда на проблемите, на същинските проблеми на обучението. Обявявам тази гладна стачка и ще си гладувам докато съответните инстанции не предприемат адекватно мерки по отстраняването на Симеонска като директор."
Славка Симеонска - директор на ПМГ "В. Друмев" - В. Търново: „Нали знаете, че има закон за стачките. Тя не ме е предупредила, че ще започне. Те дори напуснаха тайно училището, отидоха на пресконференция. Мисля, че всички трябва да направим усилия в интерес на децата и на доброто на училището. Не трябва да бъдат разстройвани повече децата, те са дошли да учат!"
Йорданка Попова - учител в ПМГ: „Нейното присъствие е вредно! Целият случай се преекспонира, извъртяха се нещата в полза на директора на гимназията. При така създалата се ситуация на нетърпимост и непримиримост г-жа Симеонска да не бъде в училище!"
Виолета Константинова - учител в ПМГ: "Явно говорим на съвсем различни езици с госпожа Симеонска. В училище се подхожда чисто административно и формално. Неадекватни наказания, тоест, несъответствие между вина и наказание. Не сме пренесли по никакъв начин натовареността ни и напрежението към учениците!"
Така твърдят учителите, докато се борят за правата си. На втория ден от новата учебна година обаче единайсетокласникът Петко Милев казва друго.
Въпрос: А как се чувстваш?
Отговор: Точно днес се чувствам уплашен!
Въпрос: От какво?
От това, че е началото на учебната година... че много учители застанаха открито срещу директорката, което означава, че застават и срещу мен. Аз се питам, как ще вляза при тях, дали няма нещо да стане по време на изпитване, по време на класна работа... чувствам ли се аз защитен в тази обстановка?"
Автор: З. Илиева, Б. Цветкова